Planowany protest lekarzy w Warszawie: apel do polityków i walka o lepsze warunki

Planowany protest lekarzy w Warszawie: apel do polityków i walka o lepsze warunki

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy – Porozumienie Rezydentów, ogłosił plany zorganizowania protestu lekarzy. Demonstracja ma mieć miejsce 30 września bieżącego roku w stolicy Polski, Warszawie. Celem akcji jest skierowanie publicznego apelu do reprezentantów wszystkich opcji politycznych.

Protest, który niesie tytuł „Protest lekarzy – w ochronie zdrowia pacjentów”, to wydarzenie będące echem niezadowolenia z pracowników medycyny z roku 2021. Wówczas to medycy, gromadząc się na ulicach Warszawy, domagali się podwyżek płac oraz poprawy warunków pracy. Kolejnym postulatem było wprowadzenie reform w systemie opieki zdrowotnej.

Zamysłem zbliżającej się demonstracji, jak wynika z treści otwartego listu skierowanego do medyków, jest przekazanie do polityków stanowczego sprzeciwu wobec warunków panujących w polskiej służbie zdrowia. Autorzy listu podkreślają, że jako lekarze codziennie stają twarzą w twarz z problemami systemowymi, które są ignorowane. W ich ocenie ochrona zdrowia powinna być kluczowym punktem programów politycznych na nadchodzące wybory.

Wśród postulatów, które mają być głoszone podczas protestu, szczególną uwagę zwraca żądanie anulowania wszystkich „szkodliwych i bezprawnych zmian w wypisywaniu recept”, które wprowadził były minister zdrowia Adam Niedzielski. Niedzielski rozpoczął walkę z tzw. receptomatami, czyli platformami internetowymi służącymi do wystawiania recept, co według lekarzy utrudniało im pracę i opiekę nad pacjentami.