PGNiG Termika buduje największy w UE akumulator ciepła

PGNiG Termika buduje największy w UE akumulator ciepła

Według informacji zawartych w Magazynie GO!, wewnętrznym periodyku Grupy Orlen, PGNiG Termika ma zamiar zainicjować realizację projektu budowy akumulatora ciepła na terenie Elektrociepłowni Żerań w Warszawie. Start prac planowany jest na wiosnę 2024 roku. Zbiornik ten, przeznaczony do magazynowania ciepłej wody, będzie największym tego typu obiektem w całej Unii Europejskiej, a jego pojemność ma wynieść 61 tys. metrów sześciennych.

W artykule pt. „Największy w kraju termos stanie na Żeraniu”, opublikowanym w najnowszym numerze Magazynu GO!, znalazły się szczegóły dotyczące przygotowań do tej inwestycji. Prace mają na celu określenie kluczowych parametrów urządzenia oraz wybór wykonawcy.

Stwierdzenie o planach PGNiG Termika dotyczących budowy kolejnego akumulatora ciepła, tym razem na terenie Elektrociepłowni Żerań, padło w artykule publikowanym w periodyku Grupy Orlen. Jak podano, będzie to największy zbiornik magazynujący ciepłą wodę w całej Unii Europejskiej.

W tekście również znajduje się informacja, że nowy zbiornik będzie miał kształt walca o wysokości 70 metrów i średnicy 36 metrów. Wnętrze tego obiektu pomieści 61 tys. metrów sześciennych wody o maksymalnej temperaturze dochodzącej do 98 stopni Celsjusza. Przewiduje się, że akumulator umożliwi zgromadzenie niemal 10 GJ energii cieplnej, co przekłada się na możliwość dostarczenia do warszawskiej sieci ciepłowniczej około 230 MWt mocy cieplnej – podkreślono.