Oszustwo na policjanta z udziałem 13-latki – szczegółowy raport

Oszustwo na policjanta z udziałem 13-latki – szczegółowy raport

Na warszawskim Żoliborzu, w wyniku szybko przeprowadzonej operacji, służby policyjne zatrzymały trzynastoletnią dziewczynkę podejrzaną o zaangażowanie w przestępstwa oszustwa typu „na policjanta”. Współpracując z grupą niewiadomych sprawców, młoda osoba jest teraz uważana za odpowiedzialną za próbę wyłudzenia od dwóch różnych osób kwoty łącznej 58 tysięcy złotych.

Sytuacja ta miała miejsce na ulicy Broniewskiego, gdzie żandarmeria Żoliborza zdecydowała się na przeprowadzenie zasadzki, z której nastolatka wyszła całkowicie zszokowana. Informację tę przekazała podinspektor Elwira Kozłowska z Komendy Żoliborskiej.

Przed zajściem do opisanej sytuacji, nieznana jeszcze osoba skontaktowała się telefonicznie z 94-letnim człowiekiem, fałszywie twierdząc, że reprezentuje służby policyjne. Pod pretekstem prowadzenia akcji policyjnej skierowanej przeciwko kryminalistom, nieznany sprawca namawiał swoją ofiarę do wypłacenia z banku kwoty 40 tysięcy złotych.

Osoba podszywająca się pod policjanta poprosiła starszego mężczyznę o przekazanie gotówki indywidualnie wybranej osobie, która będzie znała wcześniej uzgodnione hasło. W miejscu spotkania, osoba oczekująca na pieniądze okazała się być 13-letnią dziewczynką, której towarzyszyli prawdziwi funkcjonariusze policji.

Na miejscu natychmiast zjawił się oddział profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii. Funkcjonariusze ustalili, że dzień przed zdarzeniem, nastolatka otrzymała od innej ofiary 18 tysięcy złotych. Dziewczynka była również poszukiwana w celu doprowadzenia jej do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Podinspektor Kozłowska informuje, że sprawa 13-latki została już skierowana do sądu. Dziewczyna stanie teraz przed sądem za zarzut oszustwa i próby oszustwa. Sprawa jest nadal badana i ma potencjał do dalszego rozwoju.

Policja przypomina o konieczności zachowania ostrożności przed oszustwami „na wnuczka” i „na policjanta”.