Obchody Święta Warszawy: Parada Syrenki, regaty żeglarskie i zwycięstwo Igi Świątek

Obchody Święta Warszawy: Parada Syrenki, regaty żeglarskie i zwycięstwo Igi Świątek

Sobotni dzień przepełniony był wydarzeniami związanymi z uroczystościami Święta Warszawy. Rozpoczął się on od Parady Syrenek, której barwne korowody przemierzały ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Na Wiśle natomiast miały miejsce pasjonujące regaty o Puchar Prezydenta Warszawy. Kolejnym punktem programu była strefa kibica zlokalizowana przy Pałacu Kultury i Nauki, w której entuzjaści tenisa mieli okazję dopingować Igę Świątek podczas jej zwycięskiego meczu w wielkoszlemowym turnieju w Paryżu.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, otworzył Parady Syrenek z nadzieją na doskonałą zabawę zarówno podczas parady, jak i towarzyszących jej regat na Wiśle. Wszyscy byli zaproszeni do udziału w atrakcjach, które odbywały się na Plaży Rusałka i bulwarach, związanych z żeglarstwem i sportami wodnymi. Całość świętowania przypadła na 4 czerwca – datę obchodów Święta Warszawy.

Podczas tegorocznych obchodów na ulicach stolicy można było podziwiać 18 specjalnie przygotowanych platform z syrenkami. Parada wyruszyła o 13:00 z ronda de Gaulle’a, kończąc swój marsz na placu Zamkowym. Na trasie parady znajdowały się różne punkty z atrakcjami takimi jak występy teatralne, tańce z wachlarzami, koncert piosenek Disneya, czy występy dzieci i młodzieży. Nie zabrakło również występów Orkiestry Dętej i mażoretek w paradnych strojach.

Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy były kolejnym emocjonującym wydarzeniem dnia. Miłośnicy żeglarstwa mieli okazję kibicować zawodnikom walczącym na wodzie, jak również aktywnie spędzić czas nad wodą. Na Plaży Rusałka odbyły się szkolenia z nauki żeglowania na żaglówkach klasy Optimist oraz bezpłatne warsztaty i animacje wodniackie. Podziwiać można było także Regaty Dzielnic oraz paradę kolorowych żagli po Wiśle.

W eliminacjach Regat Dzielnic udział wzięło 27 załóg, a zwycięzcą finałowej rywalizacji okazała się ekipa reprezentująca Pragę-Południe złożona z Krzysztofa Wacławka, Sławomira Matycha i Jana Sobeshchuka. Drugie miejsce zajęła załoga z dzielnicy Wisła, a trzecie – Mokotów. Czwarte miejsce przypadło załodze z Woli, a piąte – z Włoch.

Niedziela 9 czerwca to kolejny dzień zmagań na Wiśle. Szczegóły programu regat i wyniki dostępne są na stronie zaglewarszawskie.pl.

Tego samego dnia miłośnicy tenisa mogli skupić się na finałowym meczu turnieju Rolanda Garrosa pomiędzy Igą Świątek i Jasmine Paolini. Iga Świątek triumfowała w tym meczu, zdobywając swój trzeci z rzędu wielkoszlemowy tytuł. Dla fanów tenisa w strefie kibica przy PKiN znajdowała się specjalna strefa aktywności otwarta od 13:00 do 17:00, gdzie można było spróbować swoich sił przy grze w tenisa pod okiem wykwalifikowanych trenerów oraz instruktorów.

W niedzielę, 9 czerwca o godzinie 15:00 transmitowany był męski finał w Paryżu, w którym Aleksander Zwieriew zmierzył się z Hiszpanem Carlosem Alcarazem.