Nielegalne reklamy na zabytkowej kamienicy – sprawa trafia do prokuratury

Nielegalne reklamy na zabytkowej kamienicy – sprawa trafia do prokuratury

Kamienica położona na przecięciu ulic Nowy Świat i Chmielna została wykorzystana jako miejsce dla nielegalnych reklam, co spowodowało interwencję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W efekcie, konserwator złożył zawiadomienie o tym do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście.

Reklamy bezprawnie rozmieszczone w przestrzeni publicznej są coraz większym problemem w Warszawie. Są one widoczne na budynkach, słupach oraz przystankach. Teraz ten problem dotknął także kamienicę znajdującą się na rogu ulic Nowy Świat i Chmielna, wpisaną do rejestru zabytków. Mazowiecki Konserwator Zabytków niezwłocznie podjął działania i złożył zawiadomienie do prokuratury.

Na jednym z serwisów społecznościowych opublikowany został post, który podkreśla, że kamienica jest zarejestrowana jako zabytek i dlatego powinna być traktowana z należytym szacunkiem. Budynek pochodzi z XIX wieku. W okresie międzywojennym był w nim między innymi sklep futrzarski. Po zniszczeniach wojennych kamienica przeszła renowację, w ramach której dodano dodatkowe piętro.

Nielegalne reklamy to kwestia nie tylko estetyczna, ale również prawna. Najemca budynku, w rozmowie telefonicznej, wyraził swój żal za nieprawidłowości i zaznaczył, że nie sprawdził statusu kamienicy jako zabytku. Zapowiedział również usunięcie nielegalnych reklam.