Nadwiślańska Galeria Świateł w Warszawie: neonowy spektakl dedykowany ptasiemu życiu na brzegach Wisły

Nadwiślańska Galeria Świateł w Warszawie: neonowy spektakl dedykowany ptasiemu życiu na brzegach Wisły

W ostatnim dniu bieżącego roku, bulwar nazwany na cześć gen. G.S. Pattona zaświeci się nie tylko w blasku sztucznych ogni, ale również w odcieniach neonowych ptasich sylwetek. Nowa edycja Nadwiślańskiej Galerii Świateł poświęcona jest pióropuszom, które zamieszkują warszawskie nabrzeża rzeki. Spektakl świetlny ma miejsce jako część sylwestrowego wydarzenia pod nazwą „Przełom Roku nad Wisłą”.

W najbliższą niedzielę, 31 grudnia, można będzie zachwycić się neonowymi projekcjami umieszczonymi w przeszklonych kostkach, umiejscowionych na bulwarze obok Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą. Artystyczna instalacja została przygotowana przez Fundację Art2Business na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Skrzydlate symbole są dedykowane czterem ptakom nadwiślańskim, które są także patronami promów i w ciepłe miesiące roku przewożą pasażerów między dwoma brzegami Warszawy: Słonkę, Wilgę, Pliszkę i Dudka.

„Zachęcamy do spacerów wzdłuż Wisły. Nadwiślańska Galeria Świateł to unikalna podróż, której scenerią jest bulwar oświetlony neonowymi światłami, skąpany w klimacie Warszawy z lat 60. i 70. XX wieku. Całość instalacji można oglądać bez żadnych opłat, przez całą dobę” – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor ds. Zielonej Warszawy.

Neonowe rzeźby ptaków zostały stworzone z materiałów pochodzących z recyklingu, a także darów natury: starej folii, blachy, piasku, gałęzi drzew, kamieni, a nawet pestek słonecznika. Niektóre z tych materiałów przyniosła ze sobą sama rzeka. Twórcami instalacji są artyści z Fundacji Art2Business: Konrad Gellert oraz Julia Bistuła.

Za realizację projektu odpowiedzialna jest firma reklamowa Hanak Reklama, nawiązująca do tradycji przedsiębiorstwa Reklama, które w czasach PRL oświetlało całą stolicę. Przy nadwiślańskim brzegu znajdują się inne neony z tej pracowni, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przestrzeni gastronomicznej Elektrociepłowni Powiśle oraz w Dzielnicy Wisła.

Uroczyste otwarcie wystawy zaplanowano na ostatni dzień 2023 roku, o godzinie 20:30, podczas wydarzenia Przełom Roku w Dzielnicy Wisła. Pierwsze 30 osób, które opublikują na swoich social media zdjęcia z ekspozycji i oznaczą je hashtagami #DzielnicaWisła i #ZZW, otrzymają plakaty ptaków autorstwa Oli Jasionowskiej jako upominki” – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. Wisły – „Pierwotnie neony były stosowane w przestrzeni publicznej nie jako reklama, ale jako dekoracyjne elementy dodające kolorytu stolicy po zmierzchu. Taka tradycja jest kontynuowana w Dzielnicy Wisła”.

Wystawa neonowych ptaków towarzyszy ekspozycja archiwalnych pocztówek z warszawskimi neonami. Za selekcję fotografii do wystawy odpowiada Stowarzyszenie Filokartystów Varsaviana oraz Okręgowa Izba Architektów, która we współpracy z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy przygotowała kolejną wystawę opowiadającą historię Warszawy. Tym razem skupiono się na pocztówkach z lat 60. i 70. XX wieku, które utrwaliły stołeczne neony.

Reklamy neonowe na elewacjach budynków pojawiły się w Polsce w okresie międzywojennym. Ciężko jest ustalić, gdzie dokładnie zainstalowano pierwszy neon w naszym kraju, ale zgodnie z przypuszczeniami miało to miejsce w połowie lat 20. XX wieku. W Warszawie był to neon w kształcie butelki, który pojawił się na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich w 1926 roku. Znakomity rozwój neonów w stolicy miał miejsce w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia.