Nadchodzi sezon kin plenerowych w Warszawie – letnia uczta dla miłośników filmu

Nadchodzi sezon kin plenerowych w Warszawie – letnia uczta dla miłośników filmu

Sezon letni niesie ze sobą radość dla wszystkich kinomanów, ponieważ rozpoczyna się czas pokazów filmowych na świeżym powietrzu. W tym okresie, przez całe wakacje, miłośnicy filmu będą mogli delektować się różnorodnymi dziełami kinematografii z całego świata w stolicy Polski. Zarówno hity ostatnich lat, jak i klasyczne filmy będzie można oglądać bezpłatnie, dzięki dofinansowaniu od miasta Warszawy.

W tym roku, po raz trzeci, dziedziniec przy ul. Suzina 6, należący do kina Tęcza poddawanego renowacji, zostanie ponownie przekształcony w kinoteatr na świeżym powietrzu. Co czwartek podczas wakacji Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy organizuje pokazy filmowe dla mieszkańców stolicy, prezentując filmy Janusza Majewskiego. Dodatkowo we wtorki odbędą się pokazy wybranych filmów z kilku festiwali filmowych, takich jak Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „Kamera Dawida”, Afrykamera i Ukraina! Wszystkie projekcje rozpoczynają się o godzinie 21:00 i są dostępne za darmo dla wszystkich chętnych.

Uroczyste otwarcie kina plenerowego odbędzie się 27 czerwca o godzinie 19:00, a na nim odbędzie się spotkanie poświęcone twórczości Janusza Majewskiego. Spotkanie to będzie miało formę wernisażu wystawy pod tytułem „Chciałem, aby każdy mój film był inny” oraz pokazu dwóch filmów – „Jazz Outsider” i „Jazz in Poland”. Szczegółowy program pokazów w ramach cyklu Halo, kino Tęcza! jest dostępny na stronie CKF.

10 lipca rozpocznie się trzecia edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. W kolejnych dziewięciu tygodniach, co środę wieczorem, na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ulicy Foksal 11 w Warszawie będą prezentowane wyjątkowe filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu i Indii. Przegląd nie jest tylko pokazem filmowym – to także okazja do spotkania i dialogu. Każdej projekcji towarzyszyć będą rozmowy z gośćmi – podróżnikami, dziennikarzami, autorami książek i twórcami filmowymi.

Tradycyjnie na letnie seanse Kinoteki – W Stronę Zachodzącego Słońca zaprasza Pałac Kultury i Nauki. Do końca wakacji wyświetlonych zostanie ponad 40 filmów, zarówno współczesnych hitów, jak i kultowych klasyków. Pokazy odbywają się we wtorki, czwartki i soboty, aż do 7 września. Początek zawsze po zachodzie słońca. Wstęp na wszystkie seanse jest wolny.

W sierpniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na pokazy plenerowe w ramach cyklu Kino POLIN na Łące. Prezentowane będą filmy, które skupiają się na temacie podróży do ojczyzny przodków oraz poszukiwania własnych korzeni. Szczegółowe informacje na temat wydarzeń można znaleźć na stronie POLIN. Udział we wszystkich pokazach filmowych jest bezpłatny.

Filmowa Stolica Lata to seria plenerowych pokazów filmowych, które odbędą się w blisko 20 miejscach w całej Warszawie podczas wakacyjnych miesięcy. To już 19 edycja tego wydarzenia, które objęte jest honorowym patronatem prezydenta Warszawy. Wszystkie seanse są bezpłatne.