Muzea Warszawskie: Darmowe dni i wyjątkowa wystawa w Muzeum Warszawy

Muzea Warszawskie: Darmowe dni i wyjątkowa wystawa w Muzeum Warszawy

Muzea takie jak Muzeum Karykatury, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie oraz Muzeum Powstania Warszawskiego są dostępne do bezpłatnego zwiedzania w wyznaczone dni tygodnia. Następnego dnia, czyli w czwartek, zaprasza na swoje progi Muzeum Warszawy, które prezentuje kończącą się właśnie wystawę słynnego twórcy fotografii – „Moi Ver”.

Stałe i czasowe ekspozycje, oprowadzania przez kuratorów, wykłady, warsztaty, tematyczne spacery, a także spotkania z artystami – wszystko to oferują warszawskie muzea. Przystosowane dla różnych grup wiekowych oraz ludzi o zróżnicowanych zainteresowaniach, przez cały rok organizują setki wydarzeń zarówno na miejscu jak i online. Dodatkowo oferują możliwość bezpłatnego zwiedzania ich zbiorów w określone dni tygodnia.

Z miejskich instytucji kulturalnych, w poniedziałki za darmo można odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Wtorki są dniem bezpłatnego wejścia do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie i Muzeum Karykatury. Czwartki to dni, w które można za darmo zwiedzić Muzeum Warszawy i wszystkie jego oddziały, w tym Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli, Muzeum Farmacji, Muzeum Drukarstwa. Tego samego dnia można również bezpłatnie odwiedzić stałą ekspozycję w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Fotoplastikon Warszawski.

Muzeum Warszawy zaprasza na ostatnie dni wystawy Moi Vera, która ukazuje życie i twórczość Mojżesza Worobiejczyka – fotografa, grafika, malarza, którego prace były częścią europejskiej awangardy lat 20. XX wieku. Przed II wojną światową artysta utrwalał na zdjęciach żydowski świat, który niedługo potem przestał istnieć.

Na ekspozycji Moi Ver (nazwa, którą przyjął artysta w 1929 roku), prezentowanych jest ponad 300 przedmiotów: fotografii, plakatów, wydawnictw, projektów książek, obrazów i dokumentów. Po latach przygotowań, możemy teraz podziwiać niezwykle bogatą i różnorodną twórczość tego artysty, który we Francji jest uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli fotografii awangardowej. Wystawa, po prezentacji w Paryżu i Warszawie, w przyszłym roku trafi do Tel Awiwu. Będzie można ją zwiedzać do 4 lutego 2024 roku.

Również Noc Muzeów cieszy się niezmiennym zainteresowaniem od wielu lat. W tym roku, nocą z 18 na 19 maja, ulicami Warszawy ponownie będzie można przechadzać się w poszukiwaniu kulturalnych doświadczeń. Właśnie rozpoczęły się zapisy dla instytucji, które chcą wziąć udział w tegorocznej odsłonie tego wydarzenia.