Miasto staje się bardziej zielone – Warszawa zyska ponad 33,5 tys. nowych drzew w tym sezonie

Miasto staje się bardziej zielone – Warszawa zyska ponad 33,5 tys. nowych drzew w tym sezonie

Departamenty miejskie intensywnie pracują nad zazielenieniem Warszawy, głównie skupiając się na jej głównych arteriach komunikacyjnych, parkach, placach i obszarach leśnych. Planowany przyrost drzew w stolicy w bieżącym sezonie wyniesie ponad 33,5 tysięcy.

Najwięcej nasadzeń zrealizowano na terenach zarządzanych przez Lasy Miejskie – Warszawa. Dzięki ich staraniom Las Kabacki i inne obszary leśne zyskały dodatkowe 10,3 tysiąca drzew różnych gatunków, takich jak dąb szypułkowy i bezszypułkowy, czereśnia ptasia czy klon jawor. Ponadto, na terenach leśnych Bielan-Młocin oraz Białołęki posadzono dodatkowe 20 tysięcy drzew.

Z kolei stołeczni ogrodnicy planują posadzić blisko 2300 drzew. Obecnie realizowane przez nich prace są na półmetku, a ich zakończenie przewidziane jest na połowę grudnia. Większość nasadzeń odbywa się wzdłuż głównych arterii miasta, takich jak Trasa Siekierkowska, ul. Puławska, Górczewska czy al. „Solidarności”. Dodatkowo, w parkach i na placach posadzonych zostanie około 330 drzew. Wśród nowych nasadzeń dominują takie gatunki jak: klon polny i zwyczajny, dąb czerwony, topola czarna, lipa drobnolistna, szerokolistna i srebrzysta, grab pospolity, jesion wąskolistny i pensylwański czy platan klonolistny. Niektóre z nich, jak odmiany jabłoni ozdobnych, rozkwitną na wiosnę.

Prace związane z zazielenianiem przestrzeni miejskiej nie ograniczają się jednak tylko do leśników i ogrodników. Również stołeczne dzielnice oraz inne jednostki miejskie dokładają swoją cegiełkę do tego procesu. Tylko w tym sezonie Zarząd Dróg Miejskich posadził 250 drzew, a Tramwaje Warszawskie – niemal 140. Zadbano również o zieleń na pętlach komunikacji miejskiej. Dodatkowych 12 drzew – wiśnie piłkowane, sosny czarne i robinie akacjowe – posadził Zarząd Oczyszczania Miasta.

Do końca bieżącego roku Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta również będzie sadził rośliny. W ramach realizowanych przez tę jednostkę zadań, Warszawa zyska co najmniej 240 kolejnych drzew.