Kwartet podejrzany o handel narkotykami aresztowany; prowadzili ceremonie z użyciem mocnego wywaru Ayahuasca

Kwartet podejrzany o handel narkotykami aresztowany; prowadzili ceremonie z użyciem mocnego wywaru Ayahuasca

Gdy policja przechwyciła cztery osoby, które są podejrzewane o dystrybucję znacznej ilości narkotyków, tj. DMT oraz Harminy, okazało się, że grupa ta nie tylko handlowała tymi substancjami, ale również organizowała narkotyczne obrzędy. W trakcie tych ceremonii uczestnicy zażywali potężny narkotyk w formie wywaru Ayahuasca podawanego przez osobę o nazwie „Szaman”. Wszystkim aresztowanym grozi teraz do 12 lat więzienia. Na polecenie Prokuratury Rejonowej w Otwocku trzy osoby zostały umieszczone w areszcie, natomiast czwarta objęta została policyjnym nadzorem i zakazem opuszczania kraju.

Funkcjonariusze policji z Komendy Powiatowej w Otwocku specjalizujący się w walce z przestępczością narkotykową zdobyli informacje o grupie osób skupionej wokół tak zwanej figury „Szamana”. Ta grupa organizowała narkotyczne meet-upy, podczas których uczestnicy zażywali wspólnie wywar Ayahuasca, co powodowało intensywne haleucynacje. Wywar ten jest niezwykle niebezpieczny, zawiera bowiem nielegalne substancje psychodeliczne DMT i Harmalę, które są silnie uzależniającymi narkotykami. Zażywanie tych substancji w połączeniu z niektórymi lekami może prowadzić do śmierci.

Rozpracowywanie tego typu grup jest wyjątkowo skomplikowane ze względu na ich hermetyczną strukturę, do której dostęp ma się zazwyczaj tylko za pośrednictwem polecenia. Jednak policjanci wykorzystali nowoczesne technologie i długotrwałe działania operacyjne, aby zdobyć informacje. Ustalili, że mężczyzną, który prowadził te ceremonie z wywarem Ayahuasca, był 65-letni obywatel Stanów Zjednoczonych, który przybył do Polski. Policja jednak nadal nie była pewna miejsca, w którym miało odbywać się spotkanie. Po raz kolejny nowoczesne techniki pracy operacyjnej i ogromne zaangażowanie funkcjonariuszy przyniosły oczekiwane rezultaty.

Policjanci określili dokładny adres w powiecie mińskim, gdzie miała odbyć się ceremonia, a następnie zaplanowali i przeprowadzili operację z udziałem znacznych sił i środków. Na miejscu dynamicznie wkroczyli do budynku, w którym przeprowadzano obrzędy. Znaleźli tam 65-letniego „Szamana”, organizatorów spotkania oraz ponad 40 uczestników przygotowanych do zażycia narkotycznego wywaru. Policja zatrzymała cztery osoby podejrzane o udział w organizacji tej przestępczej działalności: 65-letniego obywatela USA, jego 48-letnią żonę oraz właścicieli budynku – 35-letnią kobietę i 38-letniego mężczyznę.

Podczas przeszukania policjanci zajęli prawie 40 kg nielegalnych substancji zawierających DMT i Harmalę, z których sporządza się wywar, oraz 6,5 litra gotowego wywaru Ayahuasca. Na miejscu pracowali funkcjonariusze z grupy dochodzeniowo-śledczej oraz ekspertów z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Zebrali oni dowody i ślady przestępstwa. Przeprowadzili również szczegółowe badania zabezpieczonych substancji, określając ich skład chemiczny oraz zawartość nielegalnych substancji. W pracy pomagał im także policyjny pies z Komendy Stołecznej Policji, wyszkolony do tropienia narkotyków.

W Prokuraturze Rejonowej w Otwocku wszyscy aresztowani usłyszeli zarzuty dotyczące wprowadzania do obrotu znacznej ilości narkotyków. Grozi im teraz kara do 12 lat pozbawienia wolności. Prokuratura Rejonowa w Otwocku wszczęła postępowanie przygotowawcze w formie śledztwa. Po przeanalizowaniu zgromadzonych dowodów prokurator złożył wniosek do Sądu Rejonowego w Otwocku o zastosowanie najcięższego środka zapobiegawczego – tymczasowego aresztowania wobec zatrzymanych. Sąd Rejonowy w Otwocku zgodził się na aresztowanie trzech z nich, podczas gdy 48-letnia żona „Szamana” została objęta policyjnym nadzorem i zakazem opuszczania kraju.