Archeologiczne odkrycia w centrum Warszawy: od biżuterii do guzików

Archeologiczne odkrycia w centrum Warszawy: od biżuterii do guzików

Podczas budowy „placu Centralnego” w Warszawie, dokonano szeregu ciekawych odkryć archeologicznych. Wśród znalezisk znalazły się monety z XIX i XX wieku, różnorodna biżuteria, flakoniki po perfumach i lekarstwach oraz guziki. Ta bogata kolekcja zostanie zaprezentowana publicznie już w maju, podczas Nocy Muzeów, na wystawie zatytułowanej „W drodze na plac”.

Prace budowlane na placu Defilad, przed Pałacem Kultury i Nauki, rozpoczęły się w ubiegłym roku. Planuje się tam stworzenie zielonej przestrzeni, miejsca dla spotkań, odpoczynku i kulturalnych wydarzeń. Powiązane zmiany obejmują również plac Pięciu Rogów i ulice Chmielną, Bracką, Złotą i Zgodę. Wszystko to ma na celu stworzenie przestrzeni przyjaznej mieszkańcom, w samym sercu Śródmieścia.

„Plac Centralny” ma stać się kluczowym elementem Nowego Centrum Warszawy. Na jego terenie posadzone zostaną ponad 100 drzew i kilka tysięcy krzewów, bylin i kwiatów. W trakcie prac budowlanych odkryto pozostałości kamienic przy dawnej ul. Złotej, zniszczonych podczas niemieckich bombardowań w 1939 r. i w czasie powstania warszawskiego.

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, wyraził swoje podekscytowanie tymi znaleziskami i zapowiedział specjalną wystawę mającą na celu utrwalenie tych odkryć dla przyszłych pokoleń oraz ich prezentację mieszkańcom warszawy. Planuje się otwarcie tej ekspozycji 18 maja – podczas Nocy Muzeów.

Wśród eksponatów, które zostaną udostępnione publiczności, są monety z różnych epok, opakowania po kosmetykach i lekach oraz kolekcja guzików i szklanych pierścieni. Na niektórych z tych przedmiotów znajdują się nazwy różnych producentów, co wskazuje na zróżnicowane źródła asortymentu.

Przed II wojną światową, w miejscu obecnie powstającego „placu Centralnego”, krzyżowały się ulice Wielka i Złota. Obszar ten był gęsto zabudowany kamienicami, które powstały w połowie XIX i na początku XX wieku. Mieszkało tam tysiące osób, a na parterach działały sklepy i punkty usługowe.

Zniszczenie tego fragmentu miasta rozpoczęło się podczas niemieckich bombardowań we wrześniu 1939 roku. W 50. latach na ruinach tego obszaru powstał plac Defilad, który pełnił funkcję głównego placu stolicy komunistycznej Polski. Po upadku komunizmu w 1989 roku, ten fragment placu Defilad stał się miejscem handlu.

Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy, zaznaczyła, że nowo powstający „plac Centralny” połączy historię Warszawy z dniem dzisiejszym i przyszłością. Plac ten ma zostać oddany do użytku na przełomie tego i przyszłego roku.