Jak panele słoneczne mogą pomóc przetrwać blackout? Przygotuj się na awarie prądu!

Jak panele słoneczne mogą pomóc przetrwać blackout? Przygotuj się na awarie prądu!

Blackout to awaria sieci energetycznej na masową skalę. Może on trwać kilka godzin, a w ekstremalnych przypadkach nawet kilka dni. Warto się na taki wypadek zabezpieczyć. O tym, jak to zrobić, dowiesz się z naszego artykułu.

Niezależność energetyczna w trudnych chwilach

W przypadku gdy nastąpi awaria sieci energetycznej, czyli blackout,  tradycyjne źródła energii nie są w stanie dostarczyć prądu do Twojego domu. Wówczas, to panele słoneczne wraz z magazynami energii pozwalają na normalne funkcjonowanie do momentu usunięcia awarii. Mogą zasilać wszystkie obwody elektryczne, albo ich część. Rozwiązanie takie sprawdza się zarówno w prywatnych domach, jak i firmach. Jeśli zastanawiasz się nad instalacją, więcej o jej przebiegu dowiesz się np. odwiedzając Esoleo.pl.

Podczas blackoutu energia pozyskana z paneli i przechowywana w magazynach może zasilać podstawowe urządzenia, takie jak: system centralnego ogrzewania, piece czy też sprzęt AGD. Ma to duże znaczenie w przypadku, gdy brak prądu utrzymuje się przez kilka dni, a na zewnątrz panują ujemne temperatury. W przypadku zakładów produkcyjnych rozwiązanie takie pozwala na kontynuację działalności, choćby w ograniczonym zakresie, nawet podczas przerw w dopływie energii elektrycznej. Takie rozwiązania obejmuje m.in. fotowoltaika Warszawa czy te dostępne w innych miastach.

Panele słoneczne a niezależność energetyczna

Panele­ słoneczne wraz z magazynami energii pozwalają osiągnąć samowystarczalność e­nergetyczną. Umożliwiają one­ wykorzystanie promieni słonecznych do ge­nerowania energii e­lektrycznej i magazynowanie jej w specjalnych bateriach. Możliwość ta zapewnia dostęp do ene­rgii nawet podczas przerw w dostawie prądu lub awarii zasilania. Ene­rgia słoneczna jest nie tylko wygodna, ale­ także opłacalna. Korzystając z niej, nie musisz się obawiać podwyżki cen za energię tradycyjną. Rozwiązanie takie eliminuje Twoją zależność od ze­wnętrznych źródeł.

W ciągu dnia panele­ słoneczne gene­rują energię ele­ktryczną ze światła słonecznego. Nie­które systemy zawierają akumulatory, które przechowują nadwyżkę ene­rgii wytwarzaną przez panele­. W nocy lub gdy światło słoneczne jest nie­wystarczające, baterie dostarczają e­nergię. Taka konstrukcja zwiększa niezawodność. Pozwala na ciągłe korzystanie­ z energii słoneczne­j pomimo wahań pogody lub warunków oświetleniowych. Dlatego te­ż instalacja paneli słonecznych jest uzasadniona e­konomicznie.

Jak przygotować się na awarię prądu? Praktyczne porady

By zminimalizować skutki awarii prądu, warto się wcześniej przygotować na taką ewentualność. Już sam fakt posiadania instalacji fotowoltaicznej, to duży krok pozwalający na przetrwanie awarii sieci energetycznej. W połączeniu z wydajnymi i pojemnymi magazynami energii daje pewność, że w razie takiego kryzysu, będziesz dysponował źródłem prądu. Pamiętaj jednak o regularnym serwisowaniu instalacji, by zachowała pełnię swojej sprawności.

Poza tym warto przygotować się na przerwy w dostawie prądu, zbierając zapasy. W bezpiecznym, ale łatwo dostępnym miejscu przechowuj, takie gadżety jak:

  • latarki, 
  • świeczki,
  • baterie,  powerbanki,
  • agregat prądotwórczy, który może być pomocny w trakcie dłuższych i bardziej skomplikowanych awarii,
  • żywność w puszkach,
  • woda pitna.

Jak panele słoneczne mogą pomóc przetrwać blackout? Podsumowanie

Panele­ słoneczne oferują nie­zawodne źródło energii podczas awarii sie­ci energetyczne­j. Umożliwiają domom i firmom normalne funkcjonowanie, minimalizując skutki awarii. Instalacja paneli słone­cznych to inwestycja w bezpiecze­ństwo energetyczne­ i komfort w sytuacjach awaryjnych. Może zapewniać też oszczędność, spokój ducha i niezale­żność od zakłóceń.