Jak panele słoneczne mogą pomóc przetrwać blackout? Przygotuj się na awarie prądu!
Blackout to awaria sieci energetycznej na masową skalę. Może on trwać kilka godzin, a w ekstremalnych przypadkach nawet kilka dni. Warto się na taki wypadek zabezpieczyć. O tym, jak to zrobić, dowiesz się z naszego artykułu.
Niezależność energetyczna w trudnych chwilach
W przypadku gdy nastąpi awaria sieci energetycznej, czyli blackout, tradycyjne źródła energii nie są w stanie dostarczyć prądu do Twojego domu. Wówczas, to panele słoneczne wraz z magazynami energii pozwalają na normalne funkcjonowanie do momentu usunięcia awarii. Mogą zasilać wszystkie obwody elektryczne, albo ich część. Rozwiązanie takie sprawdza się zarówno w prywatnych domach, jak i firmach. Jeśli zastanawiasz się nad instalacją, więcej o jej przebiegu dowiesz się np. odwiedzając Esoleo.pl.
Podczas blackoutu energia pozyskana z paneli i przechowywana w magazynach może zasilać podstawowe urządzenia, takie jak: system centralnego ogrzewania, piece czy też sprzęt AGD. Ma to duże znaczenie w przypadku, gdy brak prądu utrzymuje się przez kilka dni, a na zewnątrz panują ujemne temperatury. W przypadku zakładów produkcyjnych rozwiązanie takie pozwala na kontynuację działalności, choćby w ograniczonym zakresie, nawet podczas przerw w dopływie energii elektrycznej. Takie rozwiązania obejmuje m.in. fotowoltaika Warszawa czy te dostępne w innych miastach.
Panele słoneczne a niezależność energetyczna
Panele słoneczne wraz z magazynami energii pozwalają osiągnąć samowystarczalność energetyczną. Umożliwiają one wykorzystanie promieni słonecznych do generowania energii elektrycznej i magazynowanie jej w specjalnych bateriach. Możliwość ta zapewnia dostęp do energii nawet podczas przerw w dostawie prądu lub awarii zasilania. Energia słoneczna jest nie tylko wygodna, ale także opłacalna. Korzystając z niej, nie musisz się obawiać podwyżki cen za energię tradycyjną. Rozwiązanie takie eliminuje Twoją zależność od zewnętrznych źródeł.
W ciągu dnia panele słoneczne generują energię elektryczną ze światła słonecznego. Niektóre systemy zawierają akumulatory, które przechowują nadwyżkę energii wytwarzaną przez panele. W nocy lub gdy światło słoneczne jest niewystarczające, baterie dostarczają energię. Taka konstrukcja zwiększa niezawodność. Pozwala na ciągłe korzystanie z energii słonecznej pomimo wahań pogody lub warunków oświetleniowych. Dlatego też instalacja paneli słonecznych jest uzasadniona ekonomicznie.
Jak przygotować się na awarię prądu? Praktyczne porady
By zminimalizować skutki awarii prądu, warto się wcześniej przygotować na taką ewentualność. Już sam fakt posiadania instalacji fotowoltaicznej, to duży krok pozwalający na przetrwanie awarii sieci energetycznej. W połączeniu z wydajnymi i pojemnymi magazynami energii daje pewność, że w razie takiego kryzysu, będziesz dysponował źródłem prądu. Pamiętaj jednak o regularnym serwisowaniu instalacji, by zachowała pełnię swojej sprawności.
Poza tym warto przygotować się na przerwy w dostawie prądu, zbierając zapasy. W bezpiecznym, ale łatwo dostępnym miejscu przechowuj, takie gadżety jak:
- latarki,
- świeczki,
- baterie, powerbanki,
- agregat prądotwórczy, który może być pomocny w trakcie dłuższych i bardziej skomplikowanych awarii,
- żywność w puszkach,
- woda pitna.
Jak panele słoneczne mogą pomóc przetrwać blackout? Podsumowanie
Panele słoneczne oferują niezawodne źródło energii podczas awarii sieci energetycznej. Umożliwiają domom i firmom normalne funkcjonowanie, minimalizując skutki awarii. Instalacja paneli słonecznych to inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne i komfort w sytuacjach awaryjnych. Może zapewniać też oszczędność, spokój ducha i niezależność od zakłóceń.