Globalna współpraca śledczych w sprawie kradzieży zabytkowych druków: pięć osób zatrzymanych
Nadal trwa międzynarodowe śledztwo, prowadzone przez policjantów ze Śródmieścia, dotyczące kradzieży cennych starodruków. Do chwili obecnej udało się zatrzymać pięć osób na terenie różnych krajów. Wszystko zaczęło się jesienią poprzedniego roku, kiedy to grupa przestępcza dokonała kradzieży w jednej z warszawskich bibliotek. Śledztwo ciągle się rozwija.
W minionym roku, podczas jesiennej pory, z Uniwersyteckiej Biblioteki w Warszawie zginęły wartościowe starodruki. W odpowiedzi na ten incydent, Prokuratura Okręgowa w stolicy rozpoczęła śledztwo.
Pod czujnym okiem prokuratury do akcji wkroczyli funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego oraz Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego. Dzięki intensywnej i skoordynowanej pracy operacyjnej, która opierała się na międzynarodowej współpracy, udało się zgromadzić dowody umożliwiające identyfikację osób mogących mieć związek z tym przestępstwem.
Do dnia dzisiejszego aresztowano na terenie kilku europejskich krajów w sumie pięć osób. Sieć przestępcza, której działania miały miejsce nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach, była odpowiedzialna za kradzieże kosztownych książek z bibliotek uniwersyteckich. Łączna wartość skradzionych starodruków wynosi blisko 4 miliony złotych. To właśnie warszawscy policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I odkryli działania tej grupy i przeanalizowali ich metodę działania na terenie stolicy.
Ta sama grupka śledczych przyczyniła się także do odzyskania części zabytkowych druków. Okazało się, że sprawcy zamienili autentyczne książki na doskonale przygotowane falsyfikaty w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Sprawa nadal ewoluuje.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie nadzoruje postępowanie w tej sprawie.