Grywalizacja rowerowa w stołecznym urzędzie miasta przynosi ekologiczne korzyści
Po pięciotygodniowej akcji „Grywalizacji rowerowej” zorganizowanej przez Urząd m.st. Warszawy, uczestnicy mogą poszczycić się znaczącymi osiągnięciami. Nie tylko pokonali dystans równy 3,5 obiegom Ziemi, ale również zredukowali zużycie paliwa o 6,5 tys. litrów, co przekłada się na redukcję emisji CO2 o 15 ton!
Warszawski ratusz, a dokładnie Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej przeprowadziło już drugą edycję Grywalizacji. Celem tej inicjatywy było zmotywowanie pracowników różnych jednostek stołecznego Urzędu Miasta oraz urzędów dzielnic do zmiany swojego środka transportu do pracy na rowery – prywatne czy miejskie – oraz do wykorzystania tych dwukołowych pojazdów do celów służbowych. Akcja rozpoczęła swoją drugą edycję 14 sierpnia i zakończyła ją 15 września.
Tegoroczna grywalizacja cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem niż ta z przed roku. Wzięło w niej udział aż 665 osób z 91 różnych jednostek organizacyjnych, co stanowi wzrost o blisko 30%. Zauważalny był również przeważający udział kobiet (344) w porównaniu do mężczyzn (320).
Średnia dystansu pokonanego przez każdego aktywnego uczestnika wynosiła około 11 kilometrów dziennie. Łącznie wszyscy uczestnicy przejechali 136 tys. km, co dałoby im możliwość okrążenia globu aż 3,5 razy!
Zastępca prezydenta Warszawy, Michał Olszewski, wyraził swoje uznanie dla wysiłku pracowników Urzędu Miasta, zachęcając do dalszej zmiany mentalności i postrzegania roweru nie tylko jako narzędzia rekreacji, ale i efektywnego środka transportu w nowoczesnym mieście.
W kontekście ekologicznym, uczestnicy Grywalizacji zaoszczędzili około 6,5 tys. litrów paliwa. Biorąc pod uwagę fakt, że spalanie jednego litra benzyny generuje około 2,31 g CO2, akcja przyczyniła się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o aż 15 ton.