Emocjonujące wyniki badań: na co wydamy najwięcej pieniędzy w 2021 roku?

Emocjonujące wyniki badań: na co wydamy najwięcej pieniędzy w 2021 roku?

Budżet obywatelski stołecznego miasta Warszawy został zatwierdzony. Największą liczbą głosów cieszyła się inicjatywa „Schronisko Na Paluchu- sala rehabilitacyjna dla zwierząt”. Łącznie warszawiacy wybrali aż 359 projektów, które mają zostać zrealizowane. Przewidywany budżet to 83 mln złotych pochodzących z budżetu miasta.

Panie zdominowały głosowanie

W głosowaniu wzięło udział aż 109 025 warszawiaków. To wspaniały wynik zwłaszcza jeżeli porównamy je z głosowaniem z roku 2019. W ubiegłym roku głosowało bowiem 4 tysiące mniej obywateli, aniżeli w tym roku. Większość osób zdecydowała się na głosowanie online, formę tradycyjną wybrało zaledwie 0,4 procent głosujących.

Głosowanie to zdecydowanie zdominowały panie, stanowiły one bowiem 62 procent wszystkich głosujących. Najczęściej głosowali warszawiacy w wieku między 35 a 44 rokiem życia. A dzielnicami cieszącymi się dużą frekwencją były Białołęka oraz Żoliborz.

Projekty, które zostaną zrealizowane

Najwięcej głosów otrzymał projekt „Schronisko Na Paluchu-sala rehabilitacyjna dla zwierząt”. Projekt zebrał aż 43 874 głosy. Kolejnym w tym przypadku najdroższym projektem, który wygrał „Asfaltowe drogi dla rowerów”, koszt bowiem realizacji szacowany jest na 4 783 300 złotych. Najwięcej głosów na Białołęce zdobył projekt „Białołęka walczy ze smogiem. Sadzimy rośliny zimozielone”, na Bemowie „200 drzew, 2000 krzewów i 20 tysięcy bylin dla Bemowa”. Mieszkańcy dzielnicy Bielany najchętniej głosowali na „Więcej drzew i krzewów dla Bielan”, natomiast Mokotów wybrał „Ratujmy staw przy Dolnej”. Pozostałe dzielnice również najchętniej wybierały projekty związane z ekologią, kulturą, ochroną zwierząt czy rekreacją.

Warszawiacy chcą żyć lepiej

Projekty, które zostały wybrane, pokazują, że środowisko nie jest obojętnie dla warszawiaków. Największym powodzeniem cieszyły się projekty, które zakładały sadzenie drzew, ograniczenie smogu, czy zadbanie o porządek przestrzeni zielonych. Mieszkańcy chcą mieć również miejsca, w których komfortowo będą mogli spędzać czas na świeżym powietrzu. W dalszym ciągu mieszkańcy stolicy chcą mieć dostęp do kultury, oraz dbać o środowisko naturalne i zwierzęta.