Ekologiczny efekt wymiany oświetlenia w Warszawie równa się posadzeniu trzech milionów drzew

Ekologiczny efekt wymiany oświetlenia w Warszawie równa się posadzeniu trzech milionów drzew

Wymiana tradycyjnego oświetlenia na energooszczędne diody LED zapewnia taki sam korzyści ekologiczne, jak posadzenie aż trzech milionów drzew. Te oszałamiające liczby są wynikiem dwuletniego procesu modernizacji systemu oświetleniowego stolicy, podczas którego zainstalowano ponad 40 tysięcy opraw SAVA. Ale to jeszcze nie koniec naszych działań.

Potrzeba aż trzech milionów drzew do osiągnięcia porównywalnego efektu jest wynikiem charakterystycznej roli, jaką pełnią te rośliny w mieście. W Warszawie znajduje się około siedmiu milionów drzew, które pokrywają około 32 procent powierzchni miasta, co można łatwo sprawdzić na Mapie Koron Drzew. Każde pełnowymiarowe drzewo w stolicy pochłania każdego roku średnio siedem kilogramów dwutlenku węgla.

Zasada jest prosta: im mniej energii zużywamy, tym mniej dwutlenku węgla emitujemy do atmosfery. Dlatego też zastąpienie 40 tysięcy tradycyjnych lamp energooszczędnymi oprawami SAVA, które zużywają do trzech razy mniej energii, przekłada się na roczną redukcję emisji CO2 o 21 750 ton. To odpowiada efektowi jaki daje posadzenie ponad trzech milionów drzew.

Możemy też spojrzeć na to z perspektywy finansowej. Koszt zakupu, posadzenia i trzyletniej opieki nad jednym niewielkim drzewem, o średnicy pnia nie większej niż kilkanaście centymetrów, wynosi co najmniej 1,3 tysiąca złotych. Zasadzenie trzech milionów takich drzew to koszt rzędu czterech miliardów złotych.

Nowe diody LED zapewniają olbrzymi ekologiczny efekt, równy efektowi sadzenia nowej zieleni, ale oczywiście nie mogą jej całkowicie zastąpić. W latach 2019-2022 w stolicy posadzono ponad 40 tysięcy nowych drzew. W Zarządzie Dróg Miejskich także przyczyniamy się do tego procesu, choć nie jest to nasze główne zadanie. Wzbogacamy zieleń ulic przy każdej okazji, kiedy remontujemy lub przebudowujemy je.

Rok ubiegły charakteryzował się dynamiką w zakresie sadzenia nowych drzew – posadziliśmy wtedy 597 egzemplarzy. Warto zwrócić uwagę na 22 rozłożyste klony, które zostały posadzone na placu Pięciu Rogów – miejscu, które nie widziało zieleni przez wiele lat.

Zdajemy sobie sprawę, że nasza energia elektryczna wciąż pochodzi z źródeł trudnych do uznania za ekologiczne. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań, które nie tylko sprawią, że nasz prąd będzie „czystszy”, ale również pomogą nam go oszczędzić.