Działania na rzecz Warszawy: Zespół do spraw klimatu, odnowione jezdnie i spotkania z prezydentem

Działania na rzecz Warszawy: Zespół do spraw klimatu, odnowione jezdnie i spotkania z prezydentem

Miniony tydzień przyniósł wiele zmian dla stołecznego miasta. Na szczególną uwagę zasługują trzy wydarzenia: utworzenie specjalnego zespołu zajmującego się kwestiami klimatycznymi, otwarcie nowych dróg na ulicach Kasprzaka i Redutowej oraz spotkanie mieszkańców Żoliborza z prezydentem Rafałem Trzaskowskim. Nadchodzący weekend zapowiada się również interesująco, z uroczystościami z okazji rocznicy powstania Pragi oraz biegami o Puchar Bielan i Puchar Chomiczówki.

W piątek prezydent Trzaskowski spędził cały dzień na Żoliborzu, rozpoczynając swoją wizytę od spotkania z seniorami w Żoliborskim Domu Kultury. Następnie odwiedził aktorów podczas ich prób w Teatrze Komedia i dzieci bawiące się w przedszkolu nr 87. Po południu spotkał się z uczniami LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Prezydent znalazł także czas na rozmowę z lokalnymi przedsiębiorcami i założycielkami Dharma Żoliborz, które stworzyły miejsce dla kobiet. Kluczowym punktem jego wizyty była dyskusja z mieszkańcami na temat planów rozwoju miasta, w tym kwestii związanych z transportem, remontami ulic i budynków oraz budową nowych linii metra. Kolejnym przystankiem w cyklu spotkań „Porozmawiajmy o…” będzie Wilanów, gdzie Trzaskowski spotka się z mieszkańcami 13 lutego.

W kontekście strategii rozwojowej Warszawy, która zakłada zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 40% do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, ważnym krokiem jest powołanie Zespołu do spraw klimatu. Ta grupa ma za zadanie ułatwić wymianę informacji i doświadczeń oraz koordynować działania miasta w dziedzinie polityki klimatycznej.

Zwolennicy aktywności fizycznej będą z pewnością zainteresowani niedzielnymi zawodami na Bielanach – 41. Biegiem Chomiczówki i 17. Biegiem o Puchar Bielan. Ze względu na te imprezy sportowe, planowane są objazdy autobusowe, a kilka ulic zostanie tymczasowo zamkniętych.

Kulturowy aspekt stołecznego życia też nie pozostaje w tyle. Fanów historycznej Pragi czekają obchody 367. urodzin dzielnicy, które rozpoczną się 10 lutego i potrwają do 18 lutego. Wśród atrakcji znajdą się warsztaty, spacery, quizy wiedzy i wiele innych. Również wolontariusze mogą zgłosić swój udział w akcji Żonkile upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Zgłoszenia można składać do 12 lutego. Na koniec warto odwiedzić Muzeum Karykatury, gdzie od 9 lutego dostępna jest nowa wystawa „Rok pod kreską”, prezentująca wydarzenia z 2023 roku za pomocą sztuki satyrycznej.