Aleje Jerozolimskie zostaną zwężone?

Aleje Jerozolimskie zostaną zwężone?

Centrum Warszawy to z jednej strony atrakcja turystyczna, a z drugiej prawdziwa zmora mieszkańców. Hałas i dramatyczne korki to chleb powszedni w tej części stolicy, dlatego najnowsze plany ratusza miejskiego są u niektórych powodem zdziwienia i protestów.

Przebudowa centrum Warszawy

Aleje Jerozolimskie to część planu przebudowy centrum miasta. Zwężenie głównych ulic jest potrzebne, by uzyskać miejsce na odrobinę zieleni, ścieżki rowerowe i miejsca dla pieszych. Argumentem przemawiającym za inwestycją jest zmiana tej ważnej części Warszawy na bardziej reprezentacyjną. Pomysłodawcy chcą, by centrum miasta przypominało bardziej okolice sprzed wojny, które były naprawdę piękne.

Nietrudno jednak zauważyć, że od czasów sprzed wojny sporo się zmieniło, przede wszystkim przez centrum miasta przejeżdża mnóstwo samochodów. Planowana przebudowa miasta może być sporym utrudnieniem dla kierowców.

Oprócz Alej Jerozolimskich zmianom ulegną także inne znane ulice miasta i ronda, między innymi Marszałkowska, rondo Dmowskiego, czy rondo de Gaulle’a. Co ciekawe, plany brzmią naprawdę interesująco. Ronda zostaną zamienione na skrzyżowania, piesi uzyskają przejścia naziemne, a przystanki tramwajowe i autobusowe będą szersze.

Protesty przeciwko przebudowie Alej Jerozolimskich

Niektórzy są przeciwni przebudowie centrum miasta tak bardzo, że zdecydowali się na publiczne protesty. Wśród protestujących znaleźli się członkowie klubu Konfederacji Warszawa i członkowie partii KORWiN, którzy oskarżają prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, o szalone pomysły, które działają na szkodę miasta.

Pomijając oskarżenia natury politycznej, wiele osób istotnie uważa, że zwężenie Alej Jerozolimskich będzie miało katastrofalny skutek dla ruchu drogowego. Centrum stolicy w godzinach szczytu i tak jest zakorkowane, a węższe ulice mogą ten stan pogorszyć.

Pomysłodawcy patrzą na zmiany z większym entuzjazmem i zwracają uwagę przeciwników na przebudowaną i zwężoną ulicę Świętokrzyską. W tym przypadku przebudowa nie spowodowała negatywnych następstw. Mieszkańcom Warszawy pozostaje mieć nadzieję, że plan Nowe Centrum Warszawy istotnie będzie miał wyłącznie pozytywne skutki.