Coraz więcej przypadków wścieklizny na terenie Warszawy i Mazowsza

Coraz więcej przypadków wścieklizny na terenie Warszawy i Mazowsza

W ostatnim czasie na różnych obszarach Mazowsza panuje wścieklizna, której przypadki są regularnie odnotowywane przez weterynarzy w całym województwie. Z tego względu wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie dotyczące rozszerzenia obszaru zagrożonego wścieklizną, do którego włączono teraz Warszawę.

W związku z wydanym rozporządzeniem mieszkańcy stolicy, którzy są właścicielami psów i kotów, mają obowiązek dostosowania się do specjalnych wytycznych: Psy można puszczać wolno jedynie na terenie ogrodzonym, a w każdym innym miejscu pies musi być wyprowadzany na smyczy. A jeżeli chodzi o koty, muszą one pozostawać w pomieszczeniach zamkniętych. Ponadto zarówno każdy pies, jak i kot, musi być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.

Z powodu zakażeń tą chorobą ogłoszono także zakaz organizowania wystaw, pokazów, polowań i innych wydarzeń z udziałem wszystkich zwierząt, które mogą być podatne na wściekliznę.

Niedostosowanie się do nowych wytycznych grozi mandatem karnym

Od początku 2022 roku na terenie Warszawy wykryto 9 przypadków tej choroby. Natomiast ostatnie zakażenia wścieklizną odnotowano w dzielnicy Wawer. Z powodu rosnącej liczby zakażeń wojewoda mazowiecki zwiększył teren zagrożenia chorobą do 18 stołecznych dzielnic.

Jak informuje stołeczny ratusz, według aktualnego rozporządzenia właściciele tych zwierząt, które podatne są na wściekliznę, muszą ustosunkować się do nowych wytycznych w ciągu 30 dni od ukończenia przez czworonoga trzeciego miesiąca życia. W przeciwnym razie właściciel zostanie ukarany grzywną w wysokości 500 złotych.

Więcej informacji o wściekliźnie na Mazowszu znajdziesz na https://elegionowo.pl/przypadki-wscieklizny-w-wojewodztwie-mazowieckim/.