Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Bardziej pałac niż zamek, ten wspaniały budynek jest dumą stolicy Polski. Odbudowany ze sterty gruzu w latach 1971-1984 Zamek Królewski uzyskał swoje meble i dekoracje od nieistniejących już krajów komunistycznych, takich jak NRD, ZSRR i wiele innych. Natomiast fundusze na odbudowę obiektu pochodziły z hojnych darowizn od wygnanych Polaków.

Pochodzący z XIV wieku zamek był rezydencją królów polskich i prezydentów, a także siedzibą parlamentu. Odwiedzając Zamek Królewski w Warszawie, warto zdecydować się na dobrze zorganizowaną wycieczkę, która poprowadzi nas przez apartamenty i komnaty królewskie, mocno ozdobione obrazami znanych wydarzeń z historii Polski.

Królewskie komnaty i upiorna „biała dama”

Mapy na ścianie odzwierciedlają najwspanialsze dni naszej ojczyzny – kiedy rozciągała się od Bałtyku aż po Morze Czarne. Apartamenty księcia Józefa Poniatowskiego (zwane też „Pałacem Pod Blachą”) również są otwarte dla zwiedzających. Aczkolwiek w tym przypadku będziemy potrzebować osobnego biletu. Podczas tej przygody możemy podziwiać zaskakująco bladą sypialnię książęcą oraz obszerną kolekcję obrazów.

Legenda głosi, że niektóre z tych komnat czasami są nawiedzane przez „białą damę”, której pojawienie się sygnalizuje nieuchronną katastrofę. Należy też dorzucić, że w pobliskiej kaplicy znajduje się urna z sercem polskiego bohatera i bojownika o wolność Tadeusza Kościuszki.

Zapoznaj się również z najciekawszymi miejscami w Warszawie, odwiedzając wawa.pl.

Rozmaite ekspozycje i zachwycające ogrody francuskie

Pod koniec wycieczka zaprowadzi nas do bogato wyposażonej Wielkiej Sali Zgromadzeń. Jej ściany są tak gęsto wyścielone złotem, że aż trudno się oprzeć, aby nie zdrapać kawałka dla siebie, tak, żeby nikt nie zauważył:) Oczywiście jest to tylko żart z naszej strony. Faktem jest, że w muzeum pracują ochroniarze, którzy bardzo szybko zwrócą nam uwagę, jeśli będziemy chcieli dotknąć jakiegoś eksponatu.

Dla miłośników historii zamek przygotował również wystawę w piwnicy „Od zniszczenia do odbudowy”, która szczegółowo opisuje wskrzeszenie budynku po II wojnie światowej. Ekspozycja jest bezpłatna, dlatego możemy odwiedzić część zamku, nawet jeśli nie zamierzamy kupować wejściówki.

Natomiast w skrzydle wschodnim mieści się Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuk Zdobniczych, gdzie znajdują się również dzieła samego Rembrandta. Bardzo warte obejrzenia są także nowo wyremontowane i dostępne dla odwiedzających francuskie ogrody królewskie w stylu barokowym. Obiekt ten czynny jest codziennie do godziny 20:00.