Co warto zobaczyć w Warszawie

Co warto zobaczyć w Warszawie

Nie jest przesadą stwierdzenie, że Warszawa jest miastem, które podniosło się z gruzów. W 1945 roku 85% stolicy zostało bezpowrotnie zniszczone. Dzisiaj można spacerować ulicami Starego Miasta, przenosząc się w czasy drugiej wojny światowej i Powstania Warszawskiego.

W Warszawie znajdują się muzea i pomniki, które w niezachwiany sposób opowiadają o jednym z najważniejszych okresów w historii Europy. Do stolicy Polski co roku zjeżdżają turyści z całego świata, aby oglądać jedne z najciekawszych miejsc w Warszawie i zgłębiać się w bogatą historię tego niezwykłego miejsca.

Jeżeli wybieracie się do Warszawy, warto zapoznać się z poniższą listą atrakcji, które zapewnią Wam niezapomniany pobyt i mnóstwo wspaniałych wspomnień.

Oto najlepsze zabytki i niezapomniane atrakcje Warszawy, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w jednym z najciekawszych miast w Europie.

Ciekawe zabytki w Warszawie – zamki i pałace

Wycieczkę rozpoczniemy od najbardziej majestatycznych budowli, które przez lata stanowiły domowe ognisko dla polskiej monarchii. Bogato udekorowane komnaty, wspaniała architektura i solidny kawał historii. Oto najlepsze zamki i pałace w Warszawie.

Zamek Królewski w Warszawie

Przy południowym wejściu na Stare Miasto znajduje się 90-metrowa fasada manierystyczno-barokowego zamku, który przez setki lat stanowił siedzibę polskich monarchów. Zamek przeszedł przez burzliwe 700 lat, podczas których doszło do dwóch rozbiórek. Pierwszą zafundowali Szwedzi w połowie XVII wieku. Natomiast drugą zajęli się Niemcy podczas drugiej wojny światowej.

Od ostatniej przebudowy w latach 80. zamek pełni funkcję muzeum, w którym można obejrzeć apartamenty króla Zygmunta Augusta Poniatowskiego z XVI wieku, a także zwiedzić Izbę Sejmu – źródło polskiej demokracji oraz zmian dokonanych w Konstytucji polsko-litewskiej.

Na Zamku Królewskim w Warszawie mieści się również kolekcja obrazów z okresu XVI-XVIII wieku, autorstwa takich mistrzów jak Rembrandt, van Dyck, Joos van Cleve i Gainsborough.

Plac Zamkowy w Warszawie

Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to zamek. Niemniej jednak warto wspomnieć o tej ważnej części miasta. Kiedy stolica Polski przeniosła się z Krakowa do Warszawy w 1596 roku, plac obok zamku stał się kamieniem węgielnym największego imperium renesansowej Europy.

Człowiekiem, który dokonał tej zmiany, był Zygmunt III Waza, którego upamiętnia posąg z brązu na szczycie 8,5-metrowej kolumny. Kolumna Zygmunta III Wazy została wzniesiona w 1644 roku. Aczkolwiek została obalona przez Niemców w 1944 roku, a oryginalny czerwony marmur zastąpiono granitem. Fragmenty marmurowej kolumny zachowały się przy murach zamku.

Na Placu Zamkowym miały miejsce wydarzenia, które wstrząsnęły Polską, takie jak krwawe zamieszki w okresie stanu wojennego w 1982 roku, masakra dokonana przez armię Imperium Rosyjskiego Rosjan w 1861 roku, a także przemówienie Billa Clintona witające Polskę w NATO w 1997 roku.

Niezależnie od tego, czy są to wiece, czy koncerty, w okresie letnim wiele dzieje się na placu zamkowym. Z tego względu również jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Warszawie.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Niezależnie od opinii na temat tego ogromnego budynku, Pałac Kultury i Nauki jest jednym z najpopularniejszych obiektów w Warszawie.

Mierzący 237 metrów Pałac Kultury i Nauki jest najwyższym budynkiem w Polsce. Z kolei na jego 42 piętrach znajdują się cztery teatry, wielosalowe kino, dwa muzea, sala kongresowa na trzy tysiące osób, urzędy, instytucje naukowe i firmy prywatne.

Czerpiąc inspirację z Art Deco i polskiego historyzmu, ten ogromny stalinowski kompleks był „darem Związku Radzieckiego dla Polaków” w 1955 roku. I jest to tylko jeden z powodów, dla których Pałac Kultury i Nauki budzi mieszane uczucia.

Jeśli w Warszawie planowana jest międzynarodowa impreza, jest duża szansa, że ​​odbędzie się ona w sali kongresowej. Warto też wspomnieć o tym, że na 30. piętrze znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Jest otwarty w godzinach 10:00-20:00.

Pałac na Wyspie (Pałac Łazienkowski)

Na sztucznej wyspie na jeziorze w Łazienkach Królewskich znajduje się wzniosły pałac klasycystyczny, który powstał w XVIII wieku dla króla Stanisława II Augusta. Obiekt jest przebudową barokowego pawilonu kąpielowego dla hrabiego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Zachował też część architektury z tego pierwszego budynku.

Fasada północna posiada portyk nad brzegiem jeziora, a wejście główne znajduje się we wnęce z potężnymi kolumnami korynckimi. Natomiast dach obramowano balustradą z posągami mitologicznych postaci.

Na parterze znajdują się bogato zdobione salony (wyróżnia się Sala Salomona), a w Galerii Dolnej można podziwiać obrazy Jacoba Jordaensa, Rembrandta i Rubensa. Na piętrze znajduje się Galeria Górna, jak również okazała szafa Króla i komnaty sypialne.

Pałac w Wilanowie

Pałac na południowym krańcu Traktu Królewskiego przeszedł przez drugą wojnę światową bez szwanku. Z tego też względu jest rzadkim przebłyskiem majestatu Rzeczypospolitej Obojga Narodów przed aneksją Polski przez Prusy i Rosję pod koniec XVIII wieku.

Pałac ten pełnił funkcję letniej ucieczki dla króla Jana III Sobieskiego pod koniec XVII wieku. Posiada wszelkie znamiona barokowej architektury pałacowej – w tym parter z dwoma tarasami, na których znajdują się topiary, hafty i posągi symbolizujące miłość.

Na zewnątrz znajdują się medaliony, popiersia, posągi i inne barokowe ozdoby. Z kolei wystrój wnętrza obfituje w sztukaterie oraz uderzające freski w stylu trompe-l’oeil i chinoiserie. Najwyższymi punktami są okazała Biała Sala, Galeria Północna, królewska biblioteka i królewska komnata sypialna – wszystko otoczone posągami i wspaniałymi freskami na suficie.

Jest to definitywnie jedno z obowiązkowych miejsc podczas wycieczki do Warszawy.

Co jeszcze można zwiedzić w Warszawie

Faktem jest, że stolica nie może narzekać na brak posągów, kaplic, kościołów i cmentarzy, które stanowią część miasta już od bardzo długich lat. Spójrzmy zatem, jakie kościoły i posągi powinniśmy odwiedzić podczas wycieczki do Warszawy.

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Na Placu Piłsudskiego (największy plac w Warszawie) znajduje się pomnik dla niezidentyfikowanych żołnierzy, którzy polegli, walcząc za Polskę. Grób pochodzi z 1925 roku i jest miejscem spoczynku żołnierza poległego w bitwie pod Lwem w latach 1918-1919, która wybuchła między Polską a Zachodnioukraińską Republiką Ludową.

Pomnik, pod którym znajduje się nagrobek, to fragment zbudowanej z trzech łuków arkady należącej niegdyś do zburzonego po Powstaniu Warszawskim Pałacu Saskiego. Pod centralnym łukiem znajduje się grób i wieczny płomień, nad którym czuwa Reprezentacyjny Batalion Honorowej Gwardii Polskich Sił Zbrojnych.

Z wybiciem każdej godziny przez 365 dni w roku następuje zmiana warty. Pomnik i plac są miejscem obchodów Święta Wojska Polskiego. Dlatego podczas wycieczki do Warszawy warto zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza – symbol reprezentujący jeden z najważniejszych wydarzeń polskiej historii.

Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie

W pobliżu POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich znajduje się Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie z 1943 roku. Na placu pod murem można dojrzeć okrągłą tablicę z napisem: „Tym, którzy polegli w bezprzykładnej bohaterskiej walce o Godność i Wolność narodu żydowskiego, o Wolną Polskę, o wyzwolenie człowieka – Żydzi Polscy”. Inskrypcję wykonano w języku polskim, jidysz i hebrajskim.

Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie odsłonięto w 1946 roku. Obiekt otoczony jest czerwonym piaskowcem, który ma symbolizować rozlew krwi. Mur za pomnikiem pojawił się później – w 1948 roku. Zaprojektował go Natan Rapaport. Jego celem jest przypominanie o Ścianie Płaczu Jerozolimy i murze getta warszawskiego.

Od strony zachodniej pomnik przedstawia powstanie z kwietnia 1943 roku. Widnieje tam płaskorzeźba „Walka”.

Cmentarz żydowski w Warszawie

Ten liczący 33 hektary cmentarz żydowski przy ul. Okopowej w Warszawie pochodzi z 1806 roku. Warto go zwiedzić, ponieważ jest jednym z największych cmentarzy żydowskich na świecie.

Na cmentarzu znajduje się ponad 250 000 oznaczonych grobów, a także kilka masowych grobów Żydów poległych w getcie warszawskim. Duże obszary cmentarza zdążyła pochłonąć już Matka Natura, co wraz z zabytkami i bogatą historią tego miejsca sprawia, że ​​cmentarz jest równie piękny, jak i przejmujący.

Ciekawostką jest to, że został wybudowany dla ludności żydowskiej wszystkich przynależności. Dlatego też wydzielono obszary m.in. na pochówki wojskowe, pochówki ortodoksyjne (dla mężczyzn, kobiet i pism świętych) i dzieci.

Po drugiej wojnie światowej mały zakątek cmentarza został ponownie otwarty dla ludności żydowskiej powracającej z Warszawy. Jeżeli znajdujemy się na wyprawie historycznej w Warszawie, z pewnością powinniśmy odwiedzić cmentarz żydowski przy ul. Okopowej.

Kościół Akademicki św. Anny w Warszawie

Jeden z najstarszych zabytków miasta – Kościół Akademicki św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie ufundowany został w 1454 roku. W XVII wieku kościół musiał być przebudowywany czterokrotnie, aż ostatecznie w 1788 roku otrzymał swoją dzisiejszą fasadę klasycystyczną. We wnękach między kolumnami a pilastrami mieszczą się posągi Czterech Ewangelistów.

Wnętrze kościoła zachowało swój teatralny barokowy wystrój. Udekorowane jest spektakularnymi freskami na sklepieniu kolebkowym. Ponadto, ma nawę obramowaną korynckimi pilastrami z pozłacanymi kapitelami.

W kościele odbywają się również regularne recitale organowe, na które warto się wybrać. Nic dziwnego, że kościół Akademicki św. Anny jest jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów religijnych w Warszawie.

Pomnik Kopernika w Warszawie

Pomnik renesansowego astronoma i matematyka stoi dumnie przed Polską Akademią Nauk w Pałacu Staszica. Dzieło przedstawia Mikołaja Kopernika z kompasem i sferą armilarną. Pomnik został wykonany przez Bertela Thorvaldsena – być może czołowego rzeźbiarza ówczesnej Europy.

Pomnik Kopernika zaprezentowano publiczności w 1830 roku. I aż do drugiej wojny światowej wiódł bardzo spokojne życie. Jednak w 1939 roku – niedługo po wkroczeniu do miasta wojsk niemieckich – łacińskie i polskie napisy zastąpiono językiem niemieckim. A to doprowadziło do walki między polskim ruchem oporu a niemiecką armią.

Po powstaniu w 1944 roku pomnik został wywieziony do miasta Nysa, gdzie miał zostać przetopiony. Jednak do tego czasu wojska niemieckie wycofywały się już z obszarów Polski, dzięki czemu pomnik można było uratować i odstawić na prawowite miejsce.

Kościół Świętego Krzyża w Warszawie

A tutaj znowu mamy budowlę, która przyciąga turystów szukających najpiękniejszych atrakcji w Warszawie. Jest to kolejny zabytek z Krakowskiego Przedmieścia – kościół Świętego Krzyża w Warszawie. Ten barokowy budynek został wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku, według projektu nadwornego architekta królewskiego Józefa Szymona Bellottiego.

Kościół został mocno zniszczony podczas Powstania Warszawskiego. A później wysadzony przez wojska niemieckie w 1945 roku. A kiedy został odbudowany, zaraz po wojnie, wygląd został już uproszczony i pozbawiony wcześniejszych fresków i polichromii.

Jednakże w dalszym ciągu jest znakomitym miejscem na wizytę. Warto tutaj wspomnieć, że zgodnie z wolą Fryderyka Chopina serce kompozytora zostało do tego kościoła przyniesione w urnie przez jego siostrę. A następnie umieszczone w filarze w jednej z kaplic.

Kulturowe atrakcje Warszawy – muzea i galerie

Dla osób, które przyjeżdżają do stolicy, aby zanurzyć się w kulturze tego miasta, rekomendujemy muzea i galerie, gdzie swoje dzieła wystawiali i nadal wystawiają jedni z najwybitniejszych artystów.

POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Powstające siedem lat muzeum zostało w pełni otwarte w 2014 roku. Miejsce to dokumentuje tysiącletnią historię Żydów w Polsce. Muzeum POLIN znajduje się w północnej części byłego warszawskiego getta na Muranowie i zostało zaprojektowane przez fińskiego architekta Rainera Mahlamäki.

W ośmiu galeriach wystawa główna prezentuje mieszankę unikalnych artefaktów, rekonstrukcji i ekspozycji interaktywnych. Ukazuje, w jaki sposób Polska stała się domem dla największej społeczności żydowskiej w Europie.

Można też rzucić okiem na modlitewnik z 1272 roku z wczesnym zdaniem napisanym w jidysz i dowiedzieć się o złotym okresie tolerancji religijnej w XVI i XVII wieku.

Kolejne eksponaty muzeum przedstawiają Holokaust, z którego mroku wyłaniają się opowieści o heroicznych wysiłkach grupy Ojneg Szabos. Grupa dążyła do zarchiwizowania prawdy o warszawskim getcie.

POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich definitywnie jest jednym z najciekawszych miejsc w Warszawie.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się w przebudowanej dawnej elektrowni tramwajowej na Woli w Warszawie. Przy wejściu można skorzystać z przedwojennych aparatów telefonicznych, aby posłuchać wspomnień uczestników powstania.

Wśród wielu pomysłowych instalacji muzeum udostępnia swoje kino Palladium. Jest to kino prezentujące materiał filmowy, który został zebrany przez powstańców, a następnie wyświetlany w warszawskim Palladium podczas powstania.

W muzeum można też obejrzeć repliki kanałów ściekowych, którymi powstańcy poruszali się niezauważeni. A później można spojrzeć w kierunku fotografii Warszawy, które przedstawiają stolicę przed i po niemieckim ataku podczas drugiej wojny światowej.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Wśród najlepszych muzeów w Polsce plasuje się także Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które zostało otwarte w 2010 roku. Obiekt jest domem dla ponad 400 interaktywnych eksponatów w sześciu strefach, z których każda zajmuje się inną dziedziną – od korzeni cywilizacji po strefę światła.

Na przykład „Świat w Ruchu” wyposażony jest w symulator trzęsienia ziemi, a także ruchomy model przedstawiający ludzki szkielet na rowerze. Natomiast w strefie „Człowiek i Środowisko” można zapoznać się z ekosystemami miejskimi i technologiami budowlanymi.

Zainstalowano także kamery internetowe, które przesyłają materiał bezpośrednio z sokolego gniazda w Pałacu Kultury i Nauki oraz wybiegu dla goryli w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie.

Centrum Nauki Kopernik posiada również supernowoczesne planetarium z nagłośnieniem 3D, gdzie odbywają się pokazy seansów o kosmosie, a także o przyrodzie i kulturach świata.

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Przy placu Małachowskiego znajduje się uroczysta galeria wybudowana w 1900 roku. Jest poświęcona nowoczesnej i współczesnej sztuce polskiej. Od momentu powstania w 1860 roku Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zajmuje się promocją sztuk pięknych w Polsce.

W początkowym okresie istnienia „Zachęta” była domem dla wystaw najsłynniejszych malarzy narodowych, takich jak Jan Matejko i Wojciech Gerson. I w tym samym duchu pozostaje skrótem do polskiej sceny artystycznej poprzez wystawy okresowe dla wschodzących talentów oraz uznanych nazwisk, takich jak Katarzyna Kozyra i Krzysztof Wodiczko.

W stałej kolekcji znajdują się prace czołowych artystów powojennych, m.in. malarza i scenografa Tadeusza Kantora, czy żydowskiej rzeźbiarki surrealistycznej – Aliny Szapocznikow.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Największe muzeum w Warszawie jest również jednym z największych w Polsce. Co więcej, posiada ogromny asortyment zabytków z wielu miejsc i epok. Na uwagę zasługuje tu zbiór antyków, składający się z około 11 000 dzieł egipskich, greckich i rzymskich. Koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce podczas pobytu w Warszawie.

Warto też poświęcić kilka godzin na zwiedzanie Galerii Faras. Znajdują się w niej nubijskie freski wczesnochrześcijańskie, fryzy i elementy architektoniczne sprowadzone z granicy egipsko-sudańskiej, zanim jeszcze budowa wysokiej tamy w Asuanie zdążyła zalać dolinę.

Natomiast w zbiorach polskiej sztuki średniowiecznej z XIV i XV wieku znajdują się dzieła wykonane dla kościołów i katedr, w tym obrazy dewocyjne, ołtarze i rzeźby. Jest też wiele dzieł sztuki z wczesnej epoki nowożytnej i XIX wieku, autorstwa znanych nazwisk, takich jak Lucas Cranach Starszy, Brueghel Starszy, Rembrandt, Courbet i Renoir.

Gdzie wybrać się na spacer w Warszawie?

Spacery są nieodzowną częścią przyjemnie spędzanego urlopu. A jeżeli planujemy wypad do Warszawy i zaznanie chwili relaksującego spaceru pomiędzy zwiedzaniem muzeów i kościołów, zawsze możemy wybrać się w poniższe miejsca. Są to najlepsze miejsca na spacer w Warszawie.

Trakt Królewski w Warszawie

Prawie wszystkie zabytki Warszawy znajdują się na jednej linii – zaczynającej się od Placu Zamkowego i ciągnącej się przez około 15 kilometrów na południe, ostatecznie docierając do Pałacu w Wilanowie. Na linii tej znajdują się kościoły, parki, pałace, instytucje akademickie i luksusowe kamienice.

Trzy rezydencje, które nadają ścieżce „królewski” tytuł, to Zamek Królewski w Warszawie, Pałac Łazienkowski osadzony w przepięknym parku oraz Pałac w Wilanowie. Są to jedne z najczęściej odwiedzanych miejsc w Warszawie, które odznaczają się bogactwem i potęgą Rzeczypospolitej Obojga Narodów epoki renesansu i baroku.

Ulica Krakowskie Przedmieście w Warszawie

Jest to najbardziej prestiżowa ulica Warszawy, która kieruje się na południe na początku Traktu Królewskiego z okolic Placu Zamkowego. Idąc drogą, można oglądać pałace, dostojne zabytki i wybitne polskie instytucje, takie jak Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Warszawski, czy Pałac Prezydencki.

Naprzeciwko wejścia na ulicę Bednarską znajduje się drugi najstarszy stojący pomnik Warszawy – Matka Boska Passawska. Posąg pochodzi z 1683 roku i jest wotum w podziękowaniu za rolę króla Jana III Sobieskiego w pokonaniu Turków pod Wiedniem. Dowodził wtedy największą szarżą kawalerii w dziejach wojen.

Park Łazienkowski w Warszawie

Największy park w Warszawie jest obowiązkowym przystankiem na Trakcie Królewskim i stanowi świetny wybór na weekendową wycieczkę dla całych rodzin. Park zaczynał swoją karierę jako łaźnie królewskie. A w XVIII wieku został wzbogacony realizacją wielkiego projektu, który ujrzał światło dzienne za panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Na 76 zielonych hektarach parku znajdują się pałace, pawilony, dwie oranżerie, amfiteatr, planetarium, deptaki, akweny wodne i pomniki narodowe.

Jest to doskonały pomysł na przeżycie naprawdę przyjemnego dnia: Zwiedzanie jednej willi za drugą, podziwianie okazałego Pałacu Łazienkowskiego, wizyta w czterech muzeach i kojący relaks w otoczeniu tętniącej życiem Matki Natury.

Jednym z najbardziej prestiżowych pomników jest ten poświęcony wielkiemu kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Pomnik został zaprojektowany w 1907 roku w stylu Art Nouveau. Jednak jego odsłonięcie zostało opóźnione przez pierwszą wojnę światową, dlatego po raz pierwszy pojawił się dopiero w 1926 roku.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

Na dole znajduje się długa i surowa kamienna fasada oraz niebieski ganek przypominający rusztowanie, który może pochodzić z Centrum Pompidou. Jednak idąc w górę zewnętrznymi schodami, możemy zwiedzić jeden z największych ogrodów dachowych w Europie.

Ta jednohektarowa przestrzeń, otwarta od marca do listopada, to mała kraina marzeń z fontannami, strumieniami, pergolami, altanami i trawnikami. Z kolei okna biblioteki i świetliki dodają całości surrealizmu.

Cały ogród jest dziełem architekta krajobrazu Ireny Bajerskiej, a swoje wielkie otwarcie miał w 2002 roku. Z ogrodu rozpościerają się również fantastyczne widoki na miasto, uchwycające rzekę Wisłę, stadion PGE Narodowy i Centrum Nauki Kopernik.

Ulica Nowy Świat w Warszawie

Jest to znakomite miejsce na spacery podczas urlopu w Warszawie. Na Trakcie Królewskim ta kilometrowa ulica prowadzi na południe od Krakowskiego Przedmieścia do placu Trzech Krzyży.

Początki ulicy Nowy Świat sięgają XVI wieku, kiedy to po raz pierwszy została wykorzystana przez mieszczaństwo, aby ludzie mogli dotrzeć do swoich posiadłości wiejskich na południe od Starego Miasta. Wraz z rozwojem Warszawy bogatsi i arystokratyczni mieszkańcy miasta budowali domy wzdłuż ulicy. A w czasach napoleońskich zostały one przebudowane z budynków z muru pruskiego na piękne neoklasyczne rezydencje i wille.

Przy ulicy Nowy Świat znajdują się także kawiarnie, ekskluzywne sklepy oraz mnóstwo klubów nocnych z międzynarodową klientelą.

Ogród Saski w Warszawie

Kiedy w 1727 roku Ogród Saski przy placu Piłsudskiego otworzył swoje podwoje dla publiczności, stał się jednym z pierwszych parków publicznych na świecie.

Został zaprojektowany w XVII wieku dla Pałacu Saskiego, który został zniszczony podczas drugiej wojny światowej, wraz z rokokowym Pałacem Brühla, który również przylegał do parku. Ogród Saski w swoim pierwszym wieku był barokowym parterem w stylu wersalskim. Jednak od XIX wieku jest angielskim parkiem krajobrazowym.

Dekorują go powstałe w połowie XVIII wieku alegoryczne rzeźby z piaskowca, które można znaleźć w parku. Z początkowych 70 rzeźb ostało się tylko 20. Możemy się tutaj pobawić i spróbować rozszyfrować, co oznaczają.

Stare Miasto w Warszawie

Kiedy zwiedzamy historyczne centrum miasta, zwykle szukamy oryginalnych i świetnie zachowanych zabytków i architektury.

Jednak po doświadczeniach Warszawy w XX wieku magia Starego Miasta tkwi w drobiazgowej i wiernej odbudowie prowadzonej do 1962 roku. Stare Miasto wpisane jest dzisiaj na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kiedy wybieramy się wzdłuż alejek i przejść, mijając gildie, kościoły i domy mieszkalne, nigdy nie wyobrażamy sobie, że zaledwie 70 lat temu wszystko to było tylko kupą gruzu.

Kilka zabytków, których nie wymieniliśmy na poniższej liście, to plac Kanonia oraz Bazylika Archikatedralna w Warszawie p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, w której znajdują się groby mi.n. Prymasa Stefana Wyszyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego – ostatniego króla Polski.

Rynek Starego Miasta w Warszawie

Do momentu powstania Nowego Miasta w Warszawie, stworzonego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego pod koniec XVIII wieku, plac ten był epicentrum życia handlowego Warszawy. Jest to najbardziej historyczna część Starego Miasta, otoczona wysokimi renesansowymi i barokowymi sklepikami w różnych kolorach.

Wszystkie te budynki są powojennymi replikami tego, co było wcześniej. A to dlatego, że najpierw plac został zbombardowany przez Luftwaffe, a następnie wysadzony przez Niemców pod koniec Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Zaraz po wojnie plac został odbudowany, ale z małym udoskonaleniem. Dodano urocze dobudówki pionowe, jakie można zobaczyć na niektórych budynkach.

Szczególne znaczenie dla Warszawy ma pomnik Syreny w Warszawie. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Warszawie. Natomiast latem można sobie spocząć przy stoliku restauracyjnym i obserwować, jak miasto żyje swoim życiem.

Taras Widokowy na Starym Mieście w Warszawie

Kościół Akademicki św. Anny w Warszawie wyposażony jest w dzwonnicę, która zapewni nam kolejny punkt widokowy na Stare Miasto. W rzeczywistości wieża kościoła może być nawet lepszym wyborem niż Pałac Kultury i Nauki, ponieważ znajduje się na skraju Starego Miasta. A do tego zdobi ją królewska architektura barokowa.

Jeśli damy radę pokonać 147 stopni, zostaniemy nagrodzeni widokiem z lotu ptaka na bajeczną panoramę starej dobrej stolicy. Może to być idealne zwieńczenie naszego spaceru starymi ulicami pięknej Warszawy.

Kilka słów na koniec

Jak można zauważyć, Warszawa jest skupiskiem jednych z najstarszych zabytków Polski, gdzie przyjezdni mogą czerpać mnóstwo satysfakcji ze swojej wycieczki. Podczas zwiedzania stolicy warto mieć na uwadze, że będziemy tutaj mogli nie tylko zaznać fantastycznej rozrywki, ale także pogłębić naszą wiedzę z zakresu drugiej wojny światowej i nie tylko.

Na powyższej liście można znaleźć najstarsze zabytki Warszawy i najlepsze miejsca na spędzenie wakacji z drugą połówką, całą rodziną albo w pojedynkę.