Bitwa Warszawska 1920: Hołd poległym bohaterom

Bitwa Warszawska 1920: Hołd poległym bohaterom

W poniedziałek, na 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r., Prezydent Andrzej Duda i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak odwiedzili Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie, aby złożyć hołd żołnierzom, którzy oddali życie w walce z bolszewikami. Prezydent Duda podkreślił, że groby żołnierzy są świadectwem ich niezłomnej determinacji.

Prezydent Duda przywołał też dwa kluczowe miejsca, gdzie najwyżsi przedstawiciele państwa składają hołd ofiarom konfliktów zbrojnych. Jednym jest Cmentarz Powązkowski, gdzie pochowano żołnierzy poległych w wojnie z 1920 roku przeciwko agresji rosyjskiej na odrodzoną Polskę. Drugim miejscem jest Grób Nieznanego Żołnierza, który reprezentuje wszystkich anonimowych bohaterów, którzy oddali swe życie za ojczyznę.

Z kolei Mariusz Błaszczak, szef MON, zaznaczył, że tego typu uroczystości stanowią potężny sygnał dla współczesnych żołnierzy Wojska Polskiego, pokazując im, że powinni czerpać inspirację i wzorce do naśladowania od swoich przodków.

Bitwa Warszawska to wydarzenie o ogromnym znaczeniu historycznym, które zostało uznane za osiemnastą przełomową bitwę w historii świata. Decydująco wpłynęła na utrzymanie niepodległości Polski oraz powstrzymała ekspansję rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.