98. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy: Bezpłatne projekcje wybranych filmów w Centrum Kultury Filmowej

98. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy: Bezpłatne projekcje wybranych filmów w Centrum Kultury Filmowej

Dzisiaj, 6 marca, przypominamy o 98. rocznicy narodzin jednego z najwybitniejszych reżyserów polskich, Andrzeja Wajdy. Z tej specjalnej okazji Centrum Kultury Filmowej w Warszawie przygotowało atrakcyjną propozycję dla mieszkańców stolicy, oferując darmowe seanse dwóch nieczęsto prezentowanych filmów głośnego twórcy.

Jedna z pokazów rozpocznie się o godz. 18:00 w miejscu zwany Studio U20, zlokalizowanym przy Alejach Ujazdowskich 20. W programie znalazły się obie części filmu „Popioły”. To monumentalna ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego noszącej ten sam tytuł, wprowadzająca widza w epicką historię Rafała Olbromskiego – szlachcica zagrane przez Daniela Olbrychskiego, który walczył u boku Napoleona. Film ten do dziś jest doceniany za swój rozmach, inscenizację i głęboką refleksję.

„Popioły” to dziewiąty pełnometrażowy film w dorobku reżysera i w momencie swojej premiery – jeden z trzech najbardziej kosztownych projektów w historii polskiej kinematografii, obok „Faraona” i „Rękopisu znalezionego w Saragossie”.

Kolejnym wydarzeniem z tego cyklu jest spotkanie zaplanowane na 14 marca. Również o godz. 18:00 w Studio U20 odbywać się będzie rozmowa ze Stanisławem Janickim, pisarzem książki „Marzenia filmowe Andrzeja Wajdy”. Autor opowie o planach filmowych twórcy, które nie doszły do realizacji.

Spotkanie uświetni projekcja filmu „Krajobraz po bitwie” – utworu Andrzeja Wajdy zainspirowanego twórczością Tadeusza Borowskiego. Obraz ukazuje dramatyczne doświadczenie wojennej zagłady oraz zmagania z pustką egzystencjalną i traumą po jej zakończeniu.

Więcej informacji dotyczących organizowanych seansów można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej Centrum Kultury Filmowej.