28-latek ukarany za nieusunięcie lodu z naczepy – apel o bezpieczeństwo na drogach

28-latek ukarany za nieusunięcie lodu z naczepy – apel o bezpieczeństwo na drogach

Lód, który spada z naczep aut to duże niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego. Tym razem udało się uniknąć nieszczęśliwego wypadku. Kierowca w wieku 28 lat, który nie zadbali o odpowiednie przygotowanie swojego pojazdu do podróży, został ukarany mandatem. Dodatkowo, zobligowano go do natychmiastowego usunięcia lodu zalegającego na naczepie jego ciężarówki.

Podczas sezonu zimowego, śnieg i lód spadający z dachów pojazdów to często spotykany problem na drogach. Takie sytuacje mogą prowadzić do poważnych incydentów. Samochód, który zostaje trafiony przez spadającą bryłę lodu, może ulec uszkodzeniu. Co więcej, dochodzi do potencjalnie dużej szkody dla osób znajdujących się wewnątrz pojazdu. Mimo że obecnie dni są ciepłe, co sugeruje koniec zimy, warto pamiętać, że nocne temperatury nadal mogą być ujemne. Woda gromadząca się zwłaszcza na naczepach ciężarówek, może zamieniać się w lodowe bryły.

Niestety, 28-letni kierowca ciężarówki marki Volvo z naczepą zapomniał o konieczności odpowiedniego przygotowania pojazdu do jazdy i utrzymania go w stanie nie zagrażającym bezpieczeństwu innych. W miejscowości Żabieniec, funkcjonariusze piaseczyńskiej drogówki zauważyli lód spadający z jego naczepy. Pojazd został natychmiast zatrzymany do kontroli, a kierujący otrzymał mandat w wysokości 300 złotych. Kierowca został dodatkowo wezwany do natychmiastowego usunięcia lodu z naczepy.

W kontekście tego incydentu przypominamy o obowiązku kierowców do odpowiedniego przygotowania pojazdów do jazdy. Zgodnie z artykułem 66 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, pojazd biorący udział w ruchu drogowym powinien być odpowiednio wyposażony i utrzymany tak, aby nie stanowił zagrożenia dla jego pasażerów ani innych uczestników ruchu.

Zwracamy się także do właścicieli i zarządców firm transportowych z apelem o przypomnienie kierowcom dostawczym i ciężarowym o konieczności prawidłowego przygotowania pojazdu przed wyjazdem na trasę.

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, odpowiedzialność oraz ostrożność na drodze to aspekty, które mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Apelujemy o ostrożną i bezpieczną jazdę!