22 września 2023 – Dzień bez Samochodu: Propozycja ekologicznej alternatywy dla prywatnych aut

22 września 2023 – Dzień bez Samochodu: Propozycja ekologicznej alternatywy dla prywatnych aut

W 2023 roku, 22 września, który przypada na piątek, obchodzimy Dzień bez Samochodu. Ta inicjatywa służy zakończeniu Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który startuje już kilka dni wcześniej – 16 września. Jest to okazja do promowania bardziej ekologicznych rozwiązań w zakresie transportu miejskiego.

Promocja taka ma na celu zachęcenie obywateli do korzystania z komunikacji publicznej, a tym samym zmniejszenie ilości produkowanych spalin oraz zanieczyszczeń powietrza. W ramach tej akcji wiele polskich miast oferuje swoim mieszkańcom możliwość skorzystania z darmowej komunikacji miejskiej. Dotyczy to także Warszawy.

Mówi o tym Tomasz Kunert, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w stolicy, potwierdzając, że cały 22 września pasażerowie będą mogli podróżować po mieście bez ponoszenia żadnych kosztów. Darmowe przejazdy będą dostępne od północy do północy tego dnia. To może być świetna okazja dla wielu osób, aby odkryć zalety codziennego podróżowania tramwajami, autobusami czy metrem i zastanowić się nad wyborem bardziej ekologicznych, codziennych rozwiązań transportowych.

Bezpłatne przejazdy będą dostępne nie tylko w komunikacji miejskiej. Według najnowszego komunikatu WTP dotyczącego Dnia bez Samochodu, pasażerowie podróżujący pociągami i autobusami komunikacji zastępczej uruchomionych na linii WKD w ramach oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD” oraz pozataryfowej oferty specjalnej „Dzień bez Samochodu w WKD”, będą mogli korzystać z darmowych przejazdów bez konieczności posiadania dowodu uprawniającego do takiej podróży.