Zatrzymanie 72-letniego oszusta na gorącym uczynku

Zatrzymanie 72-letniego oszusta na gorącym uczynku

Policja ze Śródmieścia wytropiła i zatrzymała 72-letniego mężczyznę, podejrzanego o próbę oszustwa metodą „na policjanta”. Ten senior, działając na polecenie swoich nieznanych jeszcze współsprawców, pojawił się, by odebrać od potencjalnej ofiary sumę 45 000 złotych. Zamiast prawdziwych banknotów, otrzymał jednak torbę wypełnioną pociętymi kartkami papieru, które miały imitować pakiety pieniędzy. Mimo swojego zaawansowanego wieku, do ostatniej chwili desperacko starał się bronić zdobyczy. Teraz za ten nieudany przestępczy manewr grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Zdeterminowana interwencja mundurowych zapobiegła kolejnej starcie finansowej ofiary. Tylko dzień wcześniej, ta sama kobieta padła ofiarą oszustwa i straciła 20 000 złotych. Tym razem przestępcy planowali wyłudzić od niej znacznie większą sumę. Dzwoniąc na jej telefon stacjonarny, wmówili jej, że jedynym sposobem na ochronę zgromadzonych na koncie bankowym środków jest ich przekazanie im, argumentując to rzekomą działalnością hakerów w strukturach jej banku.

Jednak policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu w Śródmieście, podjęli sprawę i przygotowali pułapkę na oszusta. Wcześniej przygotowali torbę pełną fałszywych banknotów, której ciężar i rozmiar odpowiadały wartości 45 000 złotych.

Kiedy „kurier” oszustów pojawił się na wskazanym miejscu, był już obserwowany przez funkcjonariuszy dyskretnie rozmieszczonych w okolicy. Najbardziej dramatyczny moment nastąpił, gdy mężczyzna wyszedł z windy z torbą pieniędzy właśnie odebraną od ofiary. Policjanci natychmiast go obezwładnili i zatrzymali. Mimo swojego wieku, do ostatniej chwili starał się bronić, kurczowo trzymając torbę i nie chciał oddać jej interweniującym policjantom.

72-letni podejrzany usłyszał zarzut próby oszustwa. Zgodnie z polskim kodeksem karnym za takie przestępstwo grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie nadal trwa i nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.