Zaproszenie dla twórców architektonicznych na udział w wystawie Plany na Przyszłość LAB w ZODIAK Warszawskim Pawilonie Architektury

Zaproszenie dla twórców architektonicznych na udział w wystawie Plany na Przyszłość LAB w ZODIAK Warszawskim Pawilonie Architektury

Prestiżowy ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury ogłasza nabór na nową edycję swojej popularnej wystawy, Plany na Przyszłość LAB. Jest to unikalna platforma prezentująca najświeższe projekty architektoniczne przeznaczone dla stolicy naszego kraju w XXI wieku. Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Warszawy.

Historia wystawy sięga 1996 roku, kiedy to pierwsza edycja odbyła się pod egidą Centrum Łowicka. Obecnie, od 2022 roku, organizacją zajmuje się warszawska filia Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wyróżnik „LAB” zawarty w tytule uwypukla wagę programu towarzyszącego, który koncentruje się na badaniu innowacyjnych koncepcji i trendów w dziedzinie architektury.

Wystawa będzie dostępna do oglądania w ZODIAK Warszawskim Pawilonie Architektury (Pasaż Stefana Wiecheckiego Wiecha 4) i jest współorganizowana przez Oddział Warszawski SARP oraz Miasto Stołeczne Warszawa.

Jakie projekty mają szansę na prezentację? Organizatorzy czekają na propozycje powstałe nie wcześniej niż w 2022 roku, które mają szansę na realizację najwcześniej w IV kwartale 2024 roku. Projekty powinny dotyczyć Warszawy lub sąsiadujących z nią gmin (wchodzących w skład aglomeracji warszawskiej). Każdy architekt lub pracownia mogą zgłosić maksymalnie dwa projekty. Wszystkie zgłoszenia, niezależnie od stopnia zaawansowania, będą brane pod uwagę.

Na tegorocznej wystawie Plany na Przyszłość LAB szczególny nacisk położony będzie na aspekty takie jak: przyjazność dla środowiska, recykling materiałów budowlanych i reagowanie na społeczne wyzwania – mówi kurator wystawy, Igor Łysiuk.

Wystawa będzie również miejscem różnorodnych spotkań, warsztatów i prezentacji, stwarzając nowe formy współpracy i twórczego dialogu. „Planujmy przyszłość razem, korzystając z okazji do spotkania i wymiany doświadczeń zarówno w środowisku profesjonalistów, jak i z aktywistami oraz mieszkańcami miasta” – apelują organizatorzy. Termin składania zgłoszeń upływa 31 maja 2024 roku, a samo wydarzenie odbędzie się od 26 lipca do 6 października 2024 roku.