Warszawska wiosna w pełnym kolorze: ponad 5 milionów kwiatów zdobi stolicę

Warszawska wiosna w pełnym kolorze: ponad 5 milionów kwiatów zdobi stolicę

Miasto Warszawa zaskakuje nas każdego roku swoim wspaniałym ukwieceniem. Stokrotki, niezapominajki, irysy żyłkowate, psi ząb i wiele różnych odmian tulipanów oraz narcyzów to tylko niektóre z gatunków kwiatów, które ożywią miasto tą wiosną. W przestrzeni miejskiej zakwitnie przekraczająca 5 milionów liczba kolorowych roślin.

Różnorodność florystyczną Warszawy gwarantują nasi lokalni ogrodnicy, którzy każdego roku dbają o kompletne obudzenie roślin wieloletnich do życia i uzupełniają je nowymi, kolorowymi nasadzeniami. Jak zapowiada prezydent miasta stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski, tej wiosny na ulicach i trawnikach stolicy zakwitnie ponad 5 milionów kwiatów.

Tradycyjne rośliny takie jak bratki, stokrotki i niezapominajki będą prezentowane w pieczołowicie przygotowanych kompozycjach doniczkowych. Aromatyczny lak wonny, który był gwiazdą babcinych ogrodów dwie dekady temu, może być ponownie dostrzeżony dzięki wysiłkom ogrodników miejskich, którzy od kilku lat przywracają tę aromatyczną roślinę do łask.

W każdej z warszawskich dzielnic mieszkańcy będą mieli okazję podziwiać kwiaty cebulowe, takie jak psi ząb, a także różne odmiany narcyzów i tulipanów, które zakwitają w różnych porach. Na rabatach bylinowych, w donicach i kwietnikach pojawią się również hybrydowe rośliny jednoroczne współistniejące z wieloletnimi roślinami zimującymi w gruncie – to sprawia, że kwiatowe kompozycje są atrakcyjne i kosztowne.

Kwiaty są sadzone w parkach, na pasach drogowych oraz w specjalnie wyselekcjonowanych donicach. Z roku na rok Zarząd Zieleni Warszawy zwiększa powierzchnię przeznaczoną pod nasadzenia wieloletnie i ukwiecenia. Od 2018 roku miejska jednostka posadziła około 8 ha rabat bylinowych i ponad 20 ha krzewów. Na terenach, które kiedyś były pokryte betonem, dzisiaj można dostrzec m.in. hortensje karłowe czy forsycje.

Dla miłośników róż Zarząd Zieleni przygotował pierwsze pole różane, stworzone na powierzchni 2500 mkw. w parku Pole Mokotowskie. W planach jest stworzenie kolejnych pól różanych w przyszłych latach, co uczyni Warszawę jedynym miastem w Europie z taką ogólnodostępną kolekcją róż.

Ale to nie tylko Zarząd Zieleni troszczy się o ukwiecenie Warszawy. Kolorowe rośliny pojawiają się także na pętlach autobusowych, którymi zarządza Zarząd Oczyszczania Miasta. Na 12 krańcowych przystankach tej wiosny zakwitnie łącznie 36 tys. kwiatów, w tym tulipany i różnokolorowe bratki.