Warszawianki i warszawiacy wybrali 293 projekty do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2025 rok
Po przeprowadzeniu głosowania, mieszkańcy Warszawy podjęli decyzję o realizacji 293 projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Wśród tych inicjatyw, 20 z nich ma charakter ogólnomiejski, natomiast reszta jest odpowiedzią na lokalne potrzeby poszczególnych dzielnic. Kwota przewidziana na realizację tych projektów, wynosi ponad 105 milionów złotych, a planowana data ich zakończenia to rok 2025.
Prezydent miasta, Rafał Trzaskowski, podkreślił znaczenie budżetu obywatelskiego jako efektu współpracy między mieszkańcami a urzędnikami. Wyraził wdzięczność dla tych, którzy angażują się w ten proces – zarówno zgłaszając projekty, jak i partycypując w głosowaniu.
Podczas wtorkowej gali, oficjalnie ogłoszone zostały wyniki tegorocznego głosowania. Wiceprezydentka miasta st. Warszawy, Adriana Porowska, wyraziła radość z faktu, iż liczba zgłoszonych projektów osiągnęła w tym roku liczbę 1183. Zauważyła też, że obserwuje się zmianę w potrzebach zgłaszanych przez mieszkańców – z dominacji projektów dotyczących przestrzeni publicznej, coraz częściej wybierane są te związane z edukacją i rozwojem.
Na gali wyniki ogłaszane były przez autorów projektów, a uczestnicy mogli obejrzeć reportaż o już zrealizowanych inicjatywach. Nagranie z tego wydarzenia dostępne jest online na platformie YouTube.
Podczas głosowania każdy mógł poprzeć nawet 15 projektów z jednej, wybranej przez siebie dzielnicy. Szczególnie dużym zaangażowaniem wykazały się osoby mieszkające w Wesołej, Ursusie i Żoliborzu. Natomiast najwięcej, bo aż 25 pomysłów, które doczekają się realizacji w 2025 roku, wybrano na Bemowie. Najdroższym projektem na poziomie dzielnicowym jest „Zieleń zamiast betonu”, który zgłoszono na Mokotowie.
Wśród projektów ogólnomiejskich, największe poparcie zdobył projekt „Nie jesteś sam/-a – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży. Zróbmy to jeszcze raz!”. Kontynuacja tego pomysłu zdobyła aż 24 845 głosów. Na realizację projektów ogólnomiejskich przeznaczono ponad 30 mln złotych.
Założone jest, że od 1 stycznia 2025 zaczną się prace nad realizacją wybranych w budżecie obywatelskim pomysłów. Mieszkańcy stolicy mogą spodziewać się m.in. nowych nasadzeń, dróg rowerowych, alejek i skwerów, a także ciekawej oferty sportowo-kulturalnej.