Warszawa liderem w modernizacji floty komunikacji publicznej w Polsce

Warszawa liderem w modernizacji floty komunikacji publicznej w Polsce

Warszawa jest miastem z najbardziej nowoczesną flotą pojazdów komunikacji publicznej w Polsce, a nawet w naszej części kontynentu. Stolica Polski inwestuje w nowe tramwaje, autobusy, pociągi metra i Szybką Kolej Miejską, które są nie tylko wygodne dla pasażerów, ale także przyjazne dla środowiska naturalnego. To sprawia, że mieszkańcy stolicy oceniają pozytywnie lokalny transport miejski.

Przed końcem ubiegłego roku do Warszawy dotarły ostatnie jednostki zamówionych niskopodłogowych tramwajów Hyundai Rotem oraz pociągów metra Skoda Varsovia. Zgodnie z umową, Tramwaje Warszawskie zakupiły łącznie 123 nowoczesne tramwaje Hyundai. Tymczasem w ramach modernizacji floty Metra Warszawskiego zakupiono wszystkie 37 pociągów od czeskiego producenta. Dodatkowo, Szybka Kolej Miejska została wzbogacona o 21 nowych składów Impuls 2. Prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski podkreśla, że ponad 40% autobusów poruszających się po mieście to pojazdy ekologiczne – elektryczne, hybrydowe oraz gazowe.

Zakup nowych pojazdów wymaga ogromnych nakładów finansowych. Jednak, jak mówi prezydent Trzaskowski, dzięki unblockowaniu całości Krajowego Programu Operacyjnego będą możliwe dalsze inwestycje w nowoczesny i ekologiczny transport miejski. Zadowolenie z rozwijającej się komunikacji miejskiej wyraża ponad 90% mieszkańców Warszawy.

Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta st. Warszawy, potwierdza, że na rozwój transportu publicznego zaplanowano 4,5 mld zł w budżecie miasta na ten rok. To stanowi jedną z najważniejszych pozycji budżetowych, tuż po oświacie. Tymczasem dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego m.st. Warszawy, Katarzyna Strzegowska, zauważa, że aż 98% badanych uznaje transport publiczny za jeden z najważniejszych aspektów życia w mieście.

Plany miasta zakładają, że do 2030 roku liczba autobusów z konwencjonalnym napędem w mieście zmniejszy się o połowę. Stolica zamówiła już 12 kolejnych autobusów elektrycznych Solaris Urbino i planuje zakupić dodatkowe 30 pojazdów tego typu. Metro staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu w mieście, z dzienną liczbą przejazdów wynoszącą niemal 700 tysięcy. W 2023 roku z metra skorzystało aż 200 milionów pasażerów.

Miasto planuje również dalszą rozbudowę i modernizację systemu tramwajowego, podnosząc komfort podróżowania mieszkańców Warszawy oraz turystów. W budżecie miasta na lata 2023-2050 zarezerwowano miliard złotych na dokapitalizowanie Spółki Tramwaje Warszawskie. Aktualnie, prawie 60% mieszkańców Warszawy korzysta z transportu zbiorowego w codziennych podróżach, a 94% z nich ocenia dobrze lub bardzo dobrze funkcjonowanie lokalnej komunikacji miejskiej.

Coraz większa wygoda podróżowania, dbałość o środowisko i oszczędności dla domowego budżetu sprawiają, że transport publiczny staje się coraz bardziej popularny wśród warszawiaków. Co więcej, koszt biletów w transporcie publicznym w stolicy jest jednym z najniższych na świecie – znacznie niższy niż w Londynie, Nowym Jorku czy Dublinie.