Uwaga na nielegalne użycie wzmacniaczy sygnału telefonii komórkowej – Policja przypomina o surowych karach

Uwaga na nielegalne użycie wzmacniaczy sygnału telefonii komórkowej – Policja przypomina o surowych karach

Komenda Stołeczna Policji wydała oficjalne ostrzeżenie dotyczące bezprawnego użycia urządzeń radiowych, zarówno nadawczych jak i nadawczo-odbiorczych. Podkreśliła, że takie działania są nie tylko zakazane, ale także mogą podlegać sankcjom w postaci grzywny sięgającej nawet 5000 złotych. Policja ostrzega, że niewłaściwe użytkowanie tego rodzaju urządzeń może prowadzić do problemów mających poważny wpływ na bezpieczeństwo publiczne, a nawet uniemożliwić nawiązanie kontaktu z służbami ratowniczymi w sytuacjach zagrożenia życia ludzkiego.

Przestępstwo polega na nielegalnym wykorzystywaniu urządzeń radiowych nadawczo-odbiorczych, w tym wzmacniaczy sygnału telefonii komórkowej. Tego typu czynności są naruszeniem obowiązujących przepisów prawa i podlegają odpowiednim konsekwencjom prawnych.

Od 10 listopada br. weszło w życie nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej. Zgodnie z artykułem 447 tej ustawy, osoba używająca bez pozwolenia urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego zasługuje na karę grzywny od 500 do 5000 zł. Jeżeli czyn jest popełniany w sposób uporczywy, sprawca może zostać ukarany grzywną, ograniczeniem wolności lub nawet pozbawieniem wolności na okres do 2 lat. Nadzór nad prawidłowością korzystania z wzmacniaczy sygnału sprawuje Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Policja wyraźnie zaznacza, iż użytkowanie urządzeń wzmacniających sygnał GSM/UMTS/LTE podlega odpowiedzialności karnej. Z analizy postępowań prowadzonych przez policjantów wynika, że wielu użytkowników nie jest świadomych konsekwencji związanych z nieprzestrzeganiem tych przepisów. Użytkowanie wzmacniaczy sygnału bez odpowiedniego pozwolenia radiowego jest sprzeczne z artykułem 447 ust.1 i 2 ustawy z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej (Dz.U. 2024 poz. 1221) i podlega karze grzywny w wysokości od 500 do 5000 złotych. Sprawca działający w sposób uporczywy może spotkać surowsza kara – grzywna, ograniczenie wolności albo nawet pozbawienie wolności do 2 lat.

Policja ostrzega, że „nielegalny” wzmacniacz sygnału, podłączony do anteny kierunkowej na dachu budynku, może zakłócać działanie stacji bazowej na odległość kilkuset kilometrów. Oficerowie podkreślają, że nieodpowiedzialne korzystanie z tych urządzeń prowadzi do poważnych konsekwencji dla bezpieczeństwa publicznego, porządku społecznego i ochrony zdrowia. Zakłócenia mogą spowodować problemy w komunikacji telefonicznej, takie jak zrywanie połączeń czy brak możliwości wykonywania i odbierania połączeń. Takie działanie bez wątpienia zagraża bezpieczeństwu publicznemu i ratowaniu ludzkiego życia, uniemożliwiając kontakt z służbami ratowniczymi.