Operacja zabezpieczenia towarów o wartości 40 milionów złotych przez stołeczne służby
Stołeczny Wydział Policji zajmujący się walką z Przestępczością Gospodarczą, we współpracy z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego i Placówki Straży Granicznej w Warszawie, przeprowadził dwudniową operację w Centrum Handlowym w Wólce Kosowskiej oraz jego sąsiedztwie. W wyniku działań, udało się zabezpieczyć towary o wartości aż 40 milionów złotych. Akcja obejmowała kontrolę 301 punktów sprzedaży, legitymowanie 214 osób oraz sprawdzenie 72 pojazdów. W czasie operacji zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy będą musieli odpowiedzieć za handel towarami ze sfałszowanymi znakami towarowymi, co stało się dla nich głównym źródłem dochodów.
Dwudniowe działania na terenie Centrum Handlowego w Wólce Kosowskiej, przeprowadzone przez stołecznych policjantów specjalizujących się w walce z Przestępczością Gospodarczą, z udziałem funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji oraz Komend Powiatowych Policji w Pruszkowie i Piasecznie, Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego i Placówki Straży Granicznej w Warszawie, zakończyły się sukcesem. Zabezpieczono odzież i galanterię z podrobionymi znakami towarowymi renomowanych marek na łączną kwotę 40 milionów złotych.
Operacja była skierowana głównie na walkę z tzw. „szarą strefą”, czyli wykrywanie i eliminowanie przestępczości związanej z wprowadzaniem do obrotu towarów ze sfałszowanymi znakami globalnych marek. Dodatkowo sprawdzano legalność pobytu cudzoziemców w Polsce, autentyczność dokumentów, problemy związanę z hazardem, przypadki łamania kodeksu karno-skarbowego oraz prawidłowość dokumentacji fiskalnej i legalność prowadzonej działalności gospodarczej.
W ramach tej operacji, funkcjonariusze skontrolowali 301 punktów sprzedaży, legitymując w tym czasie 214 osób i przeprowadzając 72 kontrole pojazdów. Zatrzymane zostało 8 osób za różne przewinienia m.in. nielegalny pobyt, brak uprawnień do prowadzenia pojazdów czy poszukiwanie w celu odbycia kary. Wśród nich byli także dwaj mężczyźni, odpowiedzialni za handel towarami ze sfabrykowanymi znakami towarowymi, co stało się ich głównym źródłem dochodów. Obaj są obywatelami Pakistanu, mają 28 i 26 lat i teraz grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności za posiadanie nielegalnego towaru.
Podczas operacji, przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego nałożyli łącznie 69 mandatów karnych na kwotę 465 tysięcy złotych, a policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Piasecznie ukarali mandatami 10 osób na łączną kwotę 6,5 tysiąca złotych.
Dodatkowo, funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego zabezpieczyli 30 automatów do gier hazardowych o wartości razem 192 tysiące złote, prawie 54 tysiące złote w gotówce oraz sześć rachunków bankowych o łącznej wartości 1,6 miliona złotych.
Według szacunków, Skarb Państwa mógł stracić prawie 1,3 miliona złotych z powodu tej działalności. Nad sprawą czuwa Prokuratura Rejonowa w Piasecznie.
To już kolejna udana akcja stołecznych policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą. Od początku roku 2024 przeprowadzili oni sześć podobnych operacji. Miały one miejsce w Stachowie, Wólce Kosowskiej, Nadarzynie i Warszawiance, gdzie znajdowały się magazyny z towarem opatrzonym zastrzeżonymi znakami oraz papierosami elektronicznymi bez polskich znaków akcyzy zawierających płyn z nikotyną. Policjanci zabezpieczyli prawie 250 tysięcy sztuk towaru, w postaci ubrań, butów, galanterii, elektroniki, biżuterii, zegarków i perfum, prawie 300 tysięcy papierosów elektronicznych, 2 laptopy, 5 maszyn hafciarskich służących do produkcji podrobionych towarów oraz maszynę do produkcji metek i naklejek. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieuiszczenia akcyzy skarbowej wyniosły ponad 5 300 000 złotych. Zabezpieczono także pieniądze w kwocie 37 tysięcy złotych na poczet przyszłych kar. W trakcie tych działań policjanci zatrzymali 13 osób, które usłyszały zarzuty dotyczące naruszenia praw własności, Kodeksu Karnego Skarbowego oraz Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.