Uniwersytet Warszawski: Brutalna pacyfikacja studenckiego protestu z 1968 roku i jej konsekwencje

Uniwersytet Warszawski: Brutalna pacyfikacja studenckiego protestu z 1968 roku i jej konsekwencje

8 marca 1968 roku na Uniwersytecie Warszawskim miała miejsce niezapomniana demonstracja studencka, która została brutalnie rozproszona przez komunistyczne władze. To wydarzenie wywołało jeden z najbardziej skomplikowanych kryzysów społecznych i politycznych w Polsce po II wojnie światowej. Jego konsekwencje odczuwane były przez wiele lat – pacyfikacja intelektualnego życia kraju oraz wymuszona migracja 13 tys. Polaków pochodzenia żydowskiego.

Warszawa co roku organizuje uroczystości upamiętniające te wydarzenia. W tym roku, z okazji 56. rocznicy wydarzeń marcowych, ceremonie odbyły się na Dworcu Gdańskim, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa. Właśnie tam ludzie mogli wspominać tych, którzy byli zmuszeni porzucić swoje domy, przyjaciół, pracę i opuścić Polskę w marcu 1968 roku.

Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta miasta stołecznego Warszawy, podczas uroczystości podkreślała, że mamy obowiązek pamiętać o tych wydarzeniach. Ważne jest, aby młodsze pokolenia zdawały sobie sprawę z tego, co działo się w Polsce 56 lat temu, bo to jest istotna część naszej historii.

W ramach obchodów 56. rocznicy wydarzeń marcowych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na specjalny pokaz filmu „Marzec ‘68” w reżyserii Krzysztofa Langa. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem historyka Jana T. Grossa oraz Krystyny Naszkowskiej, autorki książki „Wygnani do Raju” opisującej emigrację Polaków po marcu ’68. Organizatorem spotkania jest Fundacja „Kamera Dawida” oraz Warsaw Jewish Film Festival.