Skarb Państwa oszukany na ponad 5 milionów złotych przez przemytników e-papierosów

Skarb Państwa oszukany na ponad 5 milionów złotych przez przemytników e-papierosów

W rękach stołecznych policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą, znalazły się e-papierosy o czarnorynkowej wartości przekraczającej 17 milionów złotych. Nielegalny towar liczył niemalże 300 tysięcy sztuk e-papierosów, w których znalazło się ponad 4 tysiące 600 litrów płynu do wapowania, tzw. liquidu. Podczas przeprowadzonych operacji na terenach Wólki Kosowskiej oraz Tarczyna, funkcjonariusze zatrzymali trzech mężczyzn – dwóch obywateli Indii i jednego obywatela Ukrainy. Wszyscy oni zostali oskarżeni o unikanie opodatkowania towaru i tym samym narażenie Skarbu Państwa na stratę wynoszącą ponad 5 milionów złotych z tytułu niezapłaconego podatku.

Podczas prowadzonego śledztwa, funkcjonariusze odnaleźli grupę osób podejrzanych o wprowadzanie na rynek dużej ilości e-papierosów pozbawionych polskich znaków akcyzy. W ramach działań prewencyjnych, kilka dni temu na terenie Wólki Kosowskiej zauważono podejrzane zachowanie grupy mężczyzn. Wyładowywali oni z pojazdu marki Opel Movano liczne kartony, które następnie magazynowali na terenie składu kontenerów w Tarczynie.

Decyzja o interwencji zapadła, gdy mężczyźni zbliżyli się do kolejnego kontenera. Policjanci podejrzewali, że i tam może znajdować się przemytny towar. Przypuszczenia te potwierdziły się – dwaj obywatele Indii, w wieku 37 i 32 lat, przenosili do kontenera kartony pełne e-papierosów. Wcześniej ten sam asortyment przetransportowali do Tarczyna, gdzie zatrzymano 46-letniego obywatela Ukrainy.

Dalsze działania policji doprowadziły do odkrycia identycznego towaru w pobliskim magazynie. Po podsumowaniu wszystkich działań okazało się, że zabezpieczono blisko 300 tysięcy sztuk e-papierosów zawierających ponad 4 tysiące 600 litrów liquidu bez polskich znaków akcyzy. Nielegalna działalność przemytników spowodowała stratę Skarbu Państwa wynoszącą ponad 5 milionów złotych z powodu niezapłaconego podatku akcyzowego, a wartość zabezpieczonego towaru szacowana jest na 17 milionów złotych.

Zatrzymani mężczyźni odpowiadają teraz przed Prokuraturą Rejonową w Piasecznie za unikanie opodatkowania towaru i tym samym spowodowanie strat Skarbu Państwa. Grozi im kara grzywny lub pozbawienia wolności. Prokuratura Rejonowa w Piasecznie nadzoruje całe postępowanie w tej sprawie.