Schemat oszustwa telefonicznego na starszych obywateli odkryty przez stołecznych policjantów

Schemat oszustwa telefonicznego na starszych obywateli odkryty przez stołecznych policjantów

Kilka dni temu, na rozkaz Prokuratury Okręgowej w Warszawie, stołeczni funkcjonariusze policji zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą zatrzymali grupę oszustów. Ośmiu podejrzanych w wieku od 29 do 40 lat wykorzystywało telefoniczną komunikację do manipulowania starszymi ludźmi, oferując im produkty o rzekomych właściwościach leczniczych i ezoterycznych. Według wstępnych ustaleń śledczych, zorganizowana grupa przestępcza mogła wyłudzić od starszych osób kilka milionów złotych poprzez sprzedaż tych produktów.

Podczas swojej nielegalnej działalności, oszuści stosowali różnego rodzaju techniki perswazji i manipulacji. Wprowadzali swoje ofiary w błąd co do rzeczywistych właściwości produktu, jego faktycznej wartości rynkowej, a także specjalnych promocji i dofinansowań. Zdarzało się również, że fałszywie deklarowali personalizację produktu do indywidualnych potrzeb klienta czy też oferowali dodatkowe usługi, które rzekomo były już wliczone w cenę produktu.

Na podstawie zgromadzonych dowodów, prokuratura postawiła zatrzymanym oskarżenia o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa. Oszustwa te polegały na wprowadzaniu swoich ofiar w błąd co do rzeczywistej wartości rynkowej sprzedawanych produktów. W trakcie zatrzymania, policja zabezpieczyła samochód o wartości 35 tysięcy złotych, gotówkę w kwocie 3 tysiące złotych, komputery, telefony i dokumenty. Na wniosek śledczych sąd wydał również postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym nieruchomości na łączną kwotę 2 861 tysięcy złotych.

Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie pięciu zatrzymanych osób, który to wniosek został przyjęty. Pozostałe trzy osoby objęto policyjnym nadzorem i nałożono na nich poręczenia majątkowe od 15 do 30 tysięcy złotych. Dodatkowo, nałożono na nich zakaz opuszczania kraju i zatrzymano dokumenty uprawniające do przekraczania granic Polski.

Za sprawą Prokuratury Okręgowej w Warszawie, sprawą zajmuje się teraz specjalny team śledczy. Nie wyklucza się kolejnych zatrzymań w związku z tym oszustwem telefonicznym.