"S3KTOR – konkurs na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową szuka kandydatów"

"S3KTOR – konkurs na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową szuka kandydatów"

Od dekady, konkretnie od 2010 roku, Urząd miasta stołecznego Warszawy jest inicjatorem konkursu S3KTOR. Jest to rywalizacja mająca na celu wyłonienie najbardziej wartościowej inicjatywy pozarządowej w stolicy. W poprzednich edycjach, liczba zgłoszonych działań przekroczyła 1300, a spośród nich 108 organizacji otrzymało nagrody. Obecnie zgłoszenia na tegoroczne wyróżnienia są przyjmowane do 11 marca.

W stolicy Polski działa obecnie ponad 15 tysięcy różnej maści fundacji i stowarzyszeń. Przybliżone obliczenia wskazują, że aktywnych jest wśród nich około 7 tysięcy. Ich działalność jest różnorodna i obejmuje wiele obszarów. Wśród nich są organizacje pomagające potrzebującym, zajmujące się opieką nad dziećmi, prowadzące zajęcia o charakterze edukacyjnym i sportowym oraz tworzące ofertę kulturalną miasta. To właśnie dzięki nim Warszawa jest miejscem przyjaznym do życia, gdzie każda osoba czuje się jak u siebie.

Trzeci sektor, czyli organizacje społeczne, mają niewątpliwy wpływ na poprawę jakości życia wielu osób i przyczyniają się do zmiany świata na lepszy. Rafał Trzaskowski, prezydent miasta stołecznego Warszawy, podziękował w jednej z poprzednich edycji konkursu za zaangażowanie, empatię i solidarność organizacji trzeciego sektora oraz za budowanie społeczności.

Kapituła konkursu ma do przyznania trzy nagrody w kategorii podstawowej oraz dodatkową nagrodę – Grand S3KTOR 2023. Zdobywcę Nagrody Mieszkańców wybiorą mieszkańcy Warszawy za pośrednictwem otwartego głosowania online. Wszystkie zgłoszenia są przyjmowane do 11 marca. Aby zgłosić kandydatury, należy wypełnić elektronicznie formularze dostępne online.

Wartości nagród pieniężnych dla laureatów konkursu w kategorii podstawowej wynoszą odpowiednio: 20 tys. zł (I miejsce), 15 tys. zł (II miejsce) i 10 tys. zł (III miejsce). Z kolei zdobywca nagrody Grand S3KTOR 2023 otrzyma 20 tys. zł., a laureat Nagrody Mieszkańców – 10 tys. zł. Głosowanie internetowe zostanie rozpoczęte w kwietniu, natomiast gala z ogłoszeniem laureatów odbędzie się pod koniec maja.

Podczas ubiegłorocznej edycji konkursu S3KTOR, dominującą tematyką była pomoc dla osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Laureatami okazały się między innymi inicjatywy Fundacji Habitat for Humanity Poland oraz Klubu Inteligencji Katolickiej i Fundacji Ukraiński Dom.