Reprezentanci warszawskiego sektora technologicznego na drodze do uczestnictwa w Web Summit 2024 w Lizbonie
Niemal 60 osób, które są głównie twórcami i właścicielami firm, ma zaszczyt reprezentować polską stolicę, Warszawę, na targach Web Summit 2024. Targi te mają mieć miejsce w Lizbonie w dniach od 11 do 14 listopada. W skład tej grupy gospodarczej, która weźmie udział w jednym z najbardziej liczących się wydarzeń technologicznych na świecie, wchodzą reprezentanci warszawskich startupów oraz organizacje je zrzeszające i wspierające.
Web Summit jest jednym z największych na świecie technologicznych zlotów, podczas którego spotykają się przedstawiciele przemysłu technologicznego, inwestorzy oraz liderzy opinii publicznej. Jak podkreśla Maciej Fijałkowski, sekretarz m.st. Warszawy, dla startupów międzynarodowizacja to nie tylko możliwość rozwoju, ale wręcz konieczność w obecnych globalnych warunkach biznesowych. Udział w tak ważnym wydarzeniu jak Web Summit to szansa na nawiązywanie międzynarodowych kontaktów i promowanie Warszawy jako dynamicznego ośrodka innowacji w Europie.
Program warszawski na Web Summit 2024 jest efektem współpracy między miastem a czołowymi instytucjami i doświadczonymi partnerami, którzy na co dzień angażują się w rozwijanie i wsparcie startupów. W trakcie targów w Lizbonie prezentowane będą firmy, które wprowadzają innowacyjne technologie w różnych sektorach gospodarki, np. w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), technologii medycznych (TechMed), mobilności, nowatorskich rozwiązań finansowych (FinTech) czy zrównoważonego rozwoju. Przygotowany projekt stoiska zakłada przede wszystkim miejsce do spotkań oraz prezentację potencjału innowacyjnego Warszawy.
Warszawa to serce polskiego biznesu start-upowego. To tutaj swoją działalność rozpoczyna co trzecia firma. Młodzi przedsiębiorcy mogą skorzystać z bogatej infrastruktury, która obejmuje ponad 100 coworków, 6,25 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, a także dostęp do najlepszych szkół wyższych i uczelni – łącznie 70 instytucji z 250 tys. studentów. Warszawa jest otwarta na innowacje: posiada 356 centrów wsparcia klienta dla takich firm jak CITI czy Microsoft, 1200 jednostek badawczo-rozwojowych prowadzonych przez globalne giganty, takie jak Samsung czy Google.
Maciej Fijałkowski dodaje, że udział technologicznych firm w targach Web Summit jest inwestycją w rozwój Warszawy, ponieważ to właśnie takie firmy kształtują jej przyszłość. W Warszawie działa już od dekady inkubatory przedsiębiorczości takie jak Centrum Przedsiębiorczości Smolna i Centrum Kreatywności Targowa, które oferują preferencyjne stawki wynajmu. Stolica była też inicjatorem pierwszego miejskiego programu akceleracyjnego w Polsce – Warsaw Booster. Miasto organizuje liczne szkolenia i warsztaty, a także angażuje się w organizację wielu wydarzeń dla branży startupów, takich jak Wolves Summit, Deep Tech czy Aula Polska.