Remonty drogowe w pełni sezonu – letnie inwestycje i prace w Warszawie
Okres letni to czas szczytowej aktywności dla drogowców. W lipcu i sierpniu bieżącego roku realizowane jest 60 inwestycji i prac remontowych, małych i dużych. Niektóre z nich zostały już zakończone, inne są w trakcie realizacji, a kolejne mają rozpocząć się w najbliższym czasie. Wszystkie te działania mają na celu zapewnienie płynnego ruchu drogowego w stolicy.
Zwyczajowo Warszawa, będąca domem dla około 2 milionów osób, podczas lata doświadcza pewnego spadku liczby mieszkańców. Tym samym mniej jest samochodów na drogach oraz pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej.
Taki stan rzeczy stwarza idealne warunki do prowadzenia remontów czy wprowadzania znaczących zmian. Jak jednak podkreśla Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, prace te nie mogą być przeprowadzone bez pewnych utrudnień, za które organizatorzy przepraszają mieszkańców stolicy.
Podczas tegorocznego sezonu letniego drogowcy przeprowadzili wiele prac związanych z utrzymaniem i modernizacją dróg. Wśród nich były również frezowania, które są najszybszym sposobem na poprawę stanu nawierzchni jezdni. Nowa warstwa asfaltu została położona np. na ul. Ordona (odcinek między ulicami Wolską a Kasprzaka – z równoczesnym remontem chodnika), ul. Marszałkowskiej i pl. Bankowym (jezdnia zachodnia na odcinku od ul. Królewskiej do al. „Solidarności), pl. Na Rozdrożu oraz wielu innych miejscach.
Na ul. Koszykowej usunięto zbędny beton, a na jego miejscu posadzono nowe rośliny. Drogowcy zakończyli również prace nad parkiem liniowym wzdłuż przebudowanych w zeszłym roku ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego, a także wybudowali brakujący odcinek ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Warszawskiej w Ursusie.
Bezpieczeństwo na drogach to kolejna sprawa, którą drogowcy biorą pod uwagę. Przykładowo, na ul. Rembielińskiej zainstalowano nową sygnalizację świetlną. Ponadto ZDM prowadzi prace nad wymianą opraw oświetleniowych. Od drugiej połowy czerwca stołeczne ulice zyskały ponad 4 tysiące nowych ledowych opraw SAVA.
Obecnie trwają prace nad wymianą dylatacji na wiadukcie mostu Poniatowskiego oraz na moście Gdańskim. Trwają także prace na ulicach Broniewskiego, Odyńca i Zamoyskiego, gdzie wkrótce pojawi się nowa nawierzchnia jezdni. Rozpoczynają się budowy nowych rond – na skrzyżowaniu ulic Krasińskiego i Przasnyskiej oraz Augustówka i Zawodzie. Na ul. Świerszcza powstaje zaś nowy chodnik.
ZDM stara się również ograniczyć ilość betonu i asfaltu tam, gdzie jest go zbyt dużo. Prace te prowadzone są m.in. na skrzyżowaniu ul. Mazowieckiej z ul. Kredytową i ul. Traugutta, w al. „Solidarności” (na tyłach Muzeum Niepodległości) czy na ul. Saskiej – między ulicami Brazylijską a Zwycięzców.
Do końca wakacji powstaną również nowe sygnalizacje świetlne – na ul. Maczka w rejonie ul. Niedzielskiego „Żywiciela” oraz na skrzyżowaniu ulic Branickiego i Sarmackiej.
Prace nie zwalniają też w ramach Nowego Centrum Warszawy. Przemiana części pl. Defilad w pl. Centralny jest w pełnym toku, a ul. Mazowiecka po przebudowie stanie się ulicą dwukierunkową. Nowe przejście dla pieszych powstaje na skrzyżowaniu Wisłostrady z ul. Karową, łącząc ulicę z mostem pieszo-rowerowym.
Jeszcze w trakcie tych wakacji drogowcy rozpoczną inne zadania. Planowane są m.in. kolejne etapy frezowania ul. Czerniakowskiej, przebudowa Krakowskiego Przedmieścia oraz prace na ul. Filtrowej i pl. Wilsona. Wkrótce rozpoczną się prace nad dwoma dużymi projektami, z których jednym jest przebudowa kwartału Złota/Zgoda.
16 sierpnia planujemy wprowadzić wykonawcę na przebudowę kwartału Złota/Zgoda. Prace rozbiórkowe rozpoczną się od ul. Złotej, natomiast ulica Zgoda będzie nadal przejezdna – w związku z koniecznością dokończenia przebudowy ul. Chmielnej – mówi Łukasz Puchalski.
Z początkiem prac na tym odcinku Śródmieścia pojawią się pewne zmiany, takie jak na przykład zakaz parkowania. Jednak nie dotyczy on mieszkańców posiadających abonament Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN). Dla takich osób drogowcy zarezerwowali odpowiednią liczbę miejsc postojowych.
Co do SPPN, drugi duży projekt dotyczy właśnie jej rozszerzenia na Kamionek i Saską Kępę. Prace na Pradze rozpoczną się w połowie sierpnia, a strefa zacznie działać 2 listopada. Wnioski o abonament będzie można składać na miesiąc przed uruchomieniem strefy.
Na Kamionek i Saskiej Kępie zostaną zamontowane nowe parkomaty – z nowymi funkcjami: czytnikiem kodów QR, obsługą NFC, możliwością przedłużenia czasu parkowania czy obsługą płatności w formacie BLIK. Takie parkometry będą instalowane także w innych warszawskich strefach płatnego parkowania – stopniowo wymienionych zostanie aż 1900 urządzeń.