Redukcja populacji dzików w Warszawie – efekty po pierwszych trzech miesiącach

Redukcja populacji dzików w Warszawie – efekty po pierwszych trzech miesiącach

W przeciągu ostatnich trzech miesięcy liczba dzików w stolicy Polski, Warszawie, zmniejszyła się o 115. To efekt narzekania mieszkańców na coraz częstsze spotkania z tymi zwierzętami, nawet w dzielnicach zlokalizowanych daleko od lasów, co było wcześniej przez nas raportowane.

Od początku bieżącego roku obserwowano wzrost aktywności dzików na terenach osiedli, niezależnie od ich lokalizacji w mieście. Najczęściej zwierzęta te były spotykane na Białołęce i Wawrze, ale również na Bielanach i Mokotowie. Zgłoszeń dotyczących obecności dzików napływało do służb miejskich tysiącami. W zeszłym roku zanotowano dwa i pół tysiąca takich zgłoszeń, a w pierwszej połowie tego roku już trzy tysiące – mówił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w lipcu, kiedy tłumaczył decyzję o redukcji populacji dzików.

Zgodnie z decyzją prezydenta Trzaskowskiego, plan zakłada odstrzał 200 sztuk oraz odłowienie 90 dzików. Najwięcej osobników udało się już złapać na Białołęce – odłowiono tam 42 dziki. Następnie Mokotów i Wawer, gdzie złapano odpowiednio 24 i 20 dzików. Na Bielanach odłowiono 13 dzików, a na Targówku 9. Natomiast najmniej – na Pradze Południe, gdzie odłowiono tylko 5 sztuk oraz po jednym dziku na Pradze Północ i w Wesołej. Leśnicy zdecydowali się na zasilenie żerowisk w lasach, aby ograniczyć migrację dzików do miasta. Ostatni planowany odstrzał dzików w Warszawie miał miejsce w okresie od października ubiegłego roku do kwietnia bieżącego roku i skutkował redukcją populacji o 200 osobników.