Ranking Business Insider: Warszawa daleko od czołówki w komforcie życia

Ranking Business Insider: Warszawa daleko od czołówki w komforcie życia

Serwis informacyjny Business Insider postanowił poddać analizie warunki życia w największych polskich miastach. Na podstawie wielowymiarowej analizy stworzył ranking, który miał pokazać, gdzie żyje się najlepiej. Wyniki mogą zaskoczyć, zwłaszcza jeśli chodzi o pozycję stolicy – Warszawy.

Podczas tworzenia rankingu, badacze skupili się na takich aspektach jak: poziom bezrobocia, średnie zarobki, dostęp do mieszkań, możliwość skorzystania z usług lekarza finansowanych z NFZ, wskaźniki przestępczości oraz jakość powietrza. Metoda badawcza była kompleksowa i zaawansowana, uwzględniająca różnorodne dane społeczno-ekonomiczne z największych miast kraju.

Kiedy przyjrzymy się bliżej statystyk dotyczących bezrobocia, Warszawa plasuje się na trzecim miejscu, tuż za Poznaniem i Katowicami. Jeżeli chodzi o średnie wynagrodzenia to sytuacja wygląda nieco lepiej, choć nadal nie jest to powód do zadowolenia – wyższe pensje rejestrują jedynie mieszkańcy Krakowa i Gdańska.

Najbardziej niepokojący może okazać się jednak wskaźnik dotyczący dostępności mieszkań. W tym obszarze Warszawa niestety zajmuje ostatnią lokatę. Również kwestie takie jak jakość powietrza oraz dostępność lekarzy finansowanych przez NFZ to obszary, w których stołeczne miasto wypadło gorzej od innych metropolii.