Przemiana betonowego placu na Bielanach w miejsce pełne zieleni i wypoczynku

Przemiana betonowego placu na Bielanach w miejsce pełne zieleni i wypoczynku

Plac wyłożony betonem na warszawskich Bielanach przekształcił się w przestrzeń, która sprzyja odpoczynkowi. Już teraz oferuje mieszkańcom dostęp do ławek i siedzeń, a wraz z nadejściem wiosny będą mieli okazję podziwiać piękno około 3 tysięcy nowych, bujnie kwitnących roślin.

Główne prace realizowane podczas ostatniego etapu budowy Skweru Integrator dobiegły końca. Teren położony na skrzyżowaniu ulicy Kasprowicza i alei Zjednoczenia stał się bardziej otwarty dla mieszkańców dzięki dodatkowym miejscom do odpoczynku, takim jak siedziska na tarasach wykonanych z drewna oraz tradycyjne warszawskie ławki. Taras z przylegającymi schodami, umiejscowiony obok budynku, w którym mieści się Bielański Integrator Przedsiębiorczych, został zmniejszony i odnowiony. Dodatkowo, stworzono nową pochylnię dla osób z niepełnosprawnościami.

Podczas drugiego etapu inwestycji z terenu skweru usunięto blisko 300 metrów kwadratowych utwardzonej nawierzchni. W miejscu dawnego muru oporowego, teraz można podziwiać świeżo założony trawnik oraz żywopłot z irgi błyszczącej. Ponadto, na pozostałej części skweru posadzono nowe rośliny: cebulowe, byliny, krzewy oraz trzy egzemplarze lipy holenderskiej w odmianie 'Palladia’.

Na skwerze pojawiły się także nowe kosze na odpadki oraz latarnie i zamgławiacz, które zostaną uruchomione po zainstalowaniu skrzynki zasilającej przez firmę STOEN.

Realizacją skweru zajęły się instytucje: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz Urząd Dzielnicy Bielany. Wykonawcą prac była firma BIOSFERA Tomasz Tomala. Pierwszy etap inwestycji zakończono w kwietniu 2023 roku.