Przejście od starej do nowej Warszawy: nadchodzący festiwal Niewinni Czarodzieje

Przejście od starej do nowej Warszawy: nadchodzący festiwal Niewinni Czarodzieje

Rozpoczęcie festiwalu „Niewinni Czarodzieje” jest zaplanowane na za dwa dni. Cały event skupi się na ewolucji duchowej i aspiracjach miasta Warszawy, zarówno w kontekście współczesnym, jak i historycznym. Wśród wielu atrakcji tegorocznej edycji znajdą się panele dyskusyjne oraz koncerty Majki Jeżowskiej i Anny Jurksztowicz, które wykonywać będą swoje utwory na żywo.

Program festiwalu nawiązuje do filmu „Kingsajz”, który reżyserował Juliusz Machulski w 1988 roku. Pierwsza z planowanych dyskusji, koncentrująca się na stereotypach związanych ze stolicą, odbędzie się już 16 listopada, w czwartek o godzinie 19:00. Spotkanie odbędzie się w Rotundzie przy ulicy Marszałkowskiej i będzie miało charakter otwarty dla mieszkańców Warszawy takich jak Bovska, Czesław Mozil czy aktorka Katarzyna Kwiatkowska.

Festiwal potrwa od 16 do 30 listopada i jego wydarzenia rozproszone będą po całej Warszawie.

Diversyfikowany program festiwalowy zapewni stand-up Michala Kempy i koncert mający na celu uhonorowanie bogatego dorobku artystycznego Tomka Lipińskiego. W koncercie wezmą udział między innymi raperzy z zespołu Molesta Ewenement, Vienio i Pelson. Będzie również możliwość uczestniczenia w warsztatach muzycznych, które pozwolą tworzyć własne utwory muzyczne od zera. Nie zabraknie też atrakcji teatralnych – w Muzeum nad Wisłą odbędzie się spektakl „Ballada o Emilii i lesie” w reżyserii Wiktora Rubina. Dodatkowo, zwiedzający będą mieli okazję poznać podziemia Pałacu Kultury i Nauki oraz dowiedzieć się więcej o procesie produkcji kiszonek.

Podczas dyskusji panelowych poruszane będą tematy dotyczące warszawskiej kuchni, mody, architektury przełomu lat 80. i 90., jak również zagadnienia związane z już nieistniejącymi budynkami. Przewidziano również spotkania na temat poprawności językowej, feminatywów i nowych form ekspresji. W Barze Studio przy placu Defilad odbędzie się panel dyskusyjny na temat warszawskiego rynku pracy.

Dnia 18 listopada, począwszy od godziny 20:30, w Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki będzie miała miejsce potańcówka inspirowana „Kingsajzem”. Tego wieczoru wystąpią Majka Jeżowska i Anna Jurksztowicz.

Więcej informacji na temat programu dostępne jest na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest współorganizatorem tego wydarzenia.