Przeciążony rynek biurowy w Warszawie: rekordowo niski poziom nowych powierzchni biurowych

Przeciążony rynek biurowy w Warszawie: rekordowo niski poziom nowych powierzchni biurowych

Pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku przyniosło stolicy Polski, Warszawie, jedynie 18,7 tys. mkw. nowych przestrzeni biurowych do dyspozycji. Jest to najniższy rezultat od długiego czasu. Ta ograniczona podaż prowadzi do zwiększenia cen wynajmu oraz wydłuża okres obowiązywania umów.

Różne czynniki wpłynęły na brak równowagi między podażą a popytem na rynku biurowym w Warszawie. Pandemia, spadek tempa wzrostu gospodarczego, rosnące koszty utrzymania nieruchomości oraz zmiany w procedurach pracy związane z wprowadzeniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy to tylko niektóre z nich. Dodatkowo, coraz więcej ukraińskich firm przenosi swoje działalności do Polski ze względu na konflikt zbrojny, co dodatkowo utrudnia sytuację.

Jakub Potocki, w rozmowie z agencją Newseria Biznes, wyjaśnia obecną sytuację na rynku. Stwierdza, że nowe projekty biurowe będą dostępne dopiero za dwa lub trzy lata, natomiast te, które są obecnie dostępne do komercjalizacji, są już w dużej mierze wynajęte. W efekcie, firmy szukające nowych siedzib mają ograniczony wybór – zazwyczaj mogą wybrać spośród maksymalnie dwóch czy trzech projektów.

Na koniec pierwszego półrocza 2023 roku całkowita powierzchnia biurowa w Warszawie osiągnęła 6,25 mln mkw. Jednak nowa podaż jest rekordowo niska. Raport Axi Immo „Rynek biurowy w Warszawie – I połowa 2023 roku” pokazuje, że w tym okresie oddano do użytku tylko 18,7 tys. mkw. Dla porównania, w 2021 roku było to ponad 300 tys., a w 2022 roku – blisko 250 tys. mkw. Ponadto wszystkie obiekty oddane do użytku ostatnio znajdują się poza centrum miasta, które cieszy się największym zainteresowaniem firm.

Jakub Potocki prognozuje rozwój sytuacji. Twierdzi, że w centrum miasta kilka firm konkuruje o te same powierzchnie biurowe, co skutkuje tym, że często to najemca decyduje o wyborze lokalizacji lub powierzchnię otrzymuje firma, która jako pierwsza finalizuje umowę wynajmu. Przewiduje on również, że ten trend prawdopodobnie utrzyma się przez kolejny rok.