Próba zablokowania warszawskich mostów przez aktywistów klimatycznych. Intensywne działania policji

Próba zablokowania warszawskich mostów przez aktywistów klimatycznych. Intensywne działania policji

Grupa aktywistów o nazwie Ostatnie Pokolenie, próbowała uniemożliwić ruch na kilku ważnych mostach w warszawie. W mediach społecznościowych można było obserwować wpisy pokazujące reakcję i interwencje sił policyjnych.

Aktywiści, którzy twierdzą, że są ostatnim pokoleniem, które ma szansę powstrzymać kryzys klimatyczny, podjęli próbę zablokowania między innymi Mostu Śląsko-Dąbrowskiego w stolicy Polski, we wczesnych godzinach poniedziałkowego poranka.

Wśród ich postulatów wymieniają przeniesienie 100% funduszy przeznaczonych na budowę autostrad na cele związane z rozwojem lokalnego transportu publicznego. Dodatkowo proponują wprowadzenie jednolitego biletu na wszystkie środki transportu regionalnego w kraju za kwotę 50 złotych. Członkowie tej organizacji zasłynęli również z inicjatywy na Moście Świętokrzyskim, gdzie zamierzali przykleić się do jezdni stosując specjalną substancję klejącą, aby tym samym przyciągnąć uwagę na swoje działania.

Według informacji podanych przez Wirtualną Polskę, policjanci zwrócili się do aktywistów z prośbą o opuszczenie jezdni. Gdy apel ten pozostał bez odpowiedzi, funkcjonariusze musieli siłą usunąć ich z drogi. Aktywiści próbowali zastosować specjalny klej, który jednak nie zadziałał jak planowano.

Policja wydała oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Jak podano w komunikacie, stołeczni funkcjonariusze zabezpieczają miejsca potencjalnych blokad na warszawskich mostach. „Kierowcy mogą napotkać czasowe utrudnienia. W przypadku prób blokady mostu zgodnie z prawem podejmujemy działania mające na celu przywrócenie normalnego ruchu pojazdów” – wskazano w komunikacie.

Podobne sytuacje miały miejsce również za granicą, a konkretnie w Niemczech. Tamtejsi aktywiści antyklimatyczni, jako formę protestu przeciwko wysokoemisyjnym samolotom, przykleili się do pasów startowych na lotniskach w Düsseldorfie i Hamburgu. Mieszanka klejąca była tak silna, że groziła im amputacja rąk.

„Premier zignorował postulaty Ostatniego Pokolenia. Wobec tego dziesiątki osób przystępują do kampanii obywatelskiego nieposłuszeństwa” – napisali na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Aktywiści są znani z podobnych działań. Kilka dni temu przeszkadzali podczas koncertu w Filharmonii Narodowej i oblali warszawską Syrenkę farbą.