Powstanie park linearny w stolicy

Powstanie park linearny w stolicy

Dobiegają końca prace projektowe nad parkiem, który powstanie wzdłuż obwodnicy Ursynowa. Zarząd Zieleni przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane. Do realizacji pełnego zakresu inwestycji potrzebne są dodatkowe środki. O przyznaniu dotacji zdecyduje Rada Miasta w Warszawie.

W 2025 roku wzdłuż południowej obwodnicy Warszawy powstanie park linearny o długości około 2 km. A drzew będzie dużo – około tysiąca drzew, ponad milion krzewów, winorośli, bylin i traw ozdobnych. Będzie nowy układ chodników i ścieżek dla pieszych – głównym elementem będzie promenada biegnąca przez całą długość parku. Skorzystają też mieszkańcy. Od strony rekreacyjnej oraz drewniany taras, który zaplanowano nad ogrodem deszczowym. Łączna powierzchnia nowego parku wyniesie około 10 hektarów.

„Znajdujemy się tuż nad tunelem obwodnicy. Dziennie przejeżdża nim kilkadziesiąt tysięcy samochodów. Już niedługo, w ciągu najbliższych trzech lat, w tym samym miejscu pojawi się prawdziwa ostoja zieleni. Inwestycję podzieliliśmy na 6 odcinków, tak by poszczególne z nich jak najszybciej oddawać mieszkańcom. Chcemy jeszcze w tym kwartale ogłosić przetarg, żeby pierwsze prace w terenie odbyły się w tym roku. Ale do tego potrzebujemy wsparcia radnych m.st. Warszawy”. – mówiła Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Wszystkie inwestycje będą finansowane ze środków miejskich. Budżet na prace budowlane i ogrodnicze jest obecnie ograniczony do 11 mln zł. Do ich realizacji potrzeba kolejnych 33 mln zł. Rada m.st. Warszawy zdecyduje o przeznaczeniu środków na najbliższej sesji.