Poradnik postępowania z odpadami poremontowymi – jak prawidłowo się ich pozbyć?

Poradnik postępowania z odpadami poremontowymi – jak prawidłowo się ich pozbyć?

Wakacje to doskonały czas na remonty domowe, które często wiążą się z produkcją dużej ilości nietypowych odpadów. Takie resztki po remoncie nie powinny być wyrzucane do standardowego kosza na śmieci. Ale jak prawidłowo postępować z takimi odpadami?

Zarządzanie odpadami poremontowymi powinno rozpocząć się jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. W przypadku większych projektów można zamówić kontener na odpady budowlane, dla mniejszych natomiast wystarczy worek typu big-bag. Obie opcje oferowane są przez firmy specjalizujące się w wywozie odpadów budowlanych. Alternatywnie, niektóre sklepy z materiałami budowlanymi oferują usługę odbioru odpadów po remoncie.

Inną opcją jest skorzystanie z jednego z czterech Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) działających w stolicy. Tam można przekazać opakowania po farbach i klejach, glazurę, szkło, meble czy gruz. Pamiętaj jednak, że limit wynosi 150 kg dla mebli i 200 kg dla gruzu przy jednej dostawie.

PSZOK przyjmuje również elektrośmieci, takie jak stare pralki czy lodówki. Jeśli urządzenia są zbyt duże do samodzielnego transportu, można zamówić odbiór bezpośrednio z domu. Drobne elektroodpady mogą być natomiast oddane w jednym z wielu punktów zbiórki rozsianych po mieście. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne .

W przypadku napotkania porzuconych worków wypełnionych gruzem, opakowań po materiałach budowlanych czy zużytych mebli, mieszkańcy powinni zgłosić to odpowiednim służbom. Takie odpady stanowią nie tylko zagrożenie dla estetyki przestrzeni miejskiej, ale również dla bezpieczeństwa. Mogą ograniczać widoczność na drogach lub zawierać szkodliwe substancje chemiczne. Informacje o takim zanieczyszczeniu można przekazać do , skąd trafią do odpowiedniego zarządcy.