Osobniki zatrzymane za oszustwa związane z wynajmem ekskluzywnych pojazdów

Osobniki zatrzymane za oszustwa związane z wynajmem ekskluzywnych pojazdów

W centralnej części miasta, służby policyjne zatrzymały pięć jednostek domniemanie winnych prób oszustw w dziedzinie wynajmu aut obcokrajowcom. Sprawcy przedstawiali swoim klientom luksusowe, sportowe samochody, które były w ich leasingu. Później, udawali się do kawiarni w celu zawarcia umów. Brało to postać pobierania kilkudziesięciotysięcznej wpłaty w formie kaucji i opłat za pierwszy miesiąc najmu, a potem mężczyźni „znikali” razem z wcześniej zaprezentowanym pojazdem. W odpowiedzi na wniosek prokuratury, sąd wydał decyzję o tymczasowym uwięzieniu na okres trzech miesięcy dla czwórki z pięciu zatrzymanych.

Służby śledcze ze Śródmiejskiego Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego rozpracowały grupę zajmującą się oszustwami związanymi z długoterminowym wynajmem pojazdów wysokiej klasy. Oskarżeni prowadzili działalność poprzez reklamowanie się na stronach ogłoszeniowych, głównie celując w klientów z zagranicy. Ich strategia polegała na tym, aby wyłudzić jak najwięcej pieniędzy od ludzi, oferując im wynajem jednego konkretnego samochodu. Po pewnym czasie, kiedy auto przestawało być atrakcyjne w ofercie, pojawiał się kolejny luksusowy pojazd.

Wśród pokrzywdzonych znaleźli się obywatele Belgii i Francji. Spotykali się oni z oszustami w centrach handlowych. W podziemnych parkingach tych centrów oszuści prezentowali im pojazdy na fałszywych tablicach rejestracyjnych. Następnie podpisywano umowy w pobliskich kawiarniach, a klient płacił gotówką za kaucję i pierwszy miesiąc użytkowania samochodu. Klient myślał, że w każdej chwili będzie mógł odjechać pokazanym wcześniej autem. Jednak, kiedy wracał na parking, okazywało się, że pojazdu tam już nie ma, a on zostaje tylko z kluczami do nieistniejącego auta.

Służby śledcze ze Śródmieścia ujęły wszystkich podejrzanych w krótkim czasie, włączając pomysłodawcę i organizatora tego procederu. Niektórzy z zatrzymanych osób poznali się jeszcze podczas odsiadywania wyroków za inne przestępstwa w zakładach karnych. Pozostali dołączyli do grupy „z koleżeństwa”. Zostało ustalone, że sprawcy wyłudzili prawie 30 000 złotych od obywatela Belgii i próbowali oszukać obywatela Francji na kwotę powyżej 33 000 złotych. Policja ustaliła, że liczba poszkodowanych jest znacznie większa.

Zatrzymani mężczyźni już usłyszeli zarzuty dotyczące posługiwania się fałszywymi dokumentami jak prawdziwe, oszustwa oraz próby oszustwa, działając razem i mając wspólne cele. Za te przestępstwa kodeks karny przewiduje do 8 lat pozbawienia wolności.