Nieznośne upały w Warszawie. Miasto udostępnia mieszkańcom kurtyny i bramki wodne

Nieznośne upały w Warszawie. Miasto udostępnia mieszkańcom kurtyny i bramki wodne

Synoptycy zapowiadają fale silnych upałów, które pojawią się w całej Polsce. Ze względu na to, że temperatura może osiągnąć nawet do 35 stopni Celsjusza, władze miasta postanowiły udostępnić warszawiakom bramki i kurtyny wodne, aby mogli zaznać nieco orzeźwiającej ochłody.

Jak informuje IMGW w Warszawie, w czwartek w ciągu dnia pojawi się umiarkowane i małe zachmurzenie, które nie powinno przynieść ze sobą żadnych opadów. Temperatura w dzień może sięgać nawet 35 stopni Celsjusza w cieniu, a umiarkowany wiatr będzie wiał z południowego zachodu. Natomiast wieczorem możliwe są przelotne burze.

W związku z piekącym żarem Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji już w poniedziałek zdecydowało się na uruchomienie kurtyn wodnych, które dostępne są w kilku miejscach w centrum miasta, gdzie tryskają orzeźwiającą wodą na wysokość około dwóch metrów. Punkty chłodzenia mają być dostępne dla mieszkańców aż do momentu ustania upałów.

Ponadto, w najbliższych dniach Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji udostępni również bramki wodne, które będą rozpylać chłodną mgiełkę wody przez cały okres letni. Obiekty te będą włączane i wyłączane przez pracowników urzędów.

Gdzie można ochłodzić się przy kurtynach wodnych?

Z działających już od kilku dni kurtyn wodnych w Warszawie można skorzystać w ośmiu lokalizacjach:

  • Ulica Smolna (Nowy Świat)
  • Ulica Floriańska (bazylika św. Floriana)
  • Plac Trzech Krzyży (pomnik Wincentego Witosa)
  • Plac Zamkowy
  • Krakowskie Przedmieście (pomnik Mikołaja Kopernika)
  • Plac Konstytucji
  • Bulwar Flotylli Wiślanej
  • Skwer Hoovera

Władze miasta apelują również do mieszkańców, aby stosowali odpowiednią ochronę przed słońcem i pamiętali o regularnym nawadnianiu organizmu. W związku z tym warto rzucić okiem na najlepsze napoje na upalne dni i pamiętać, że na wysokie temperatury w szczególności narażone są dzieci i osoby w podeszłym wieku.