LET’S DOC: Druga edycja festiwalu filmów dokumentalnych dla młodzieży rozpoczyna się 13 kwietnia

LET’S DOC: Druga edycja festiwalu filmów dokumentalnych dla młodzieży rozpoczyna się 13 kwietnia

Ponownie, już 13 kwietnia, do życia powraca Festiwal Filmów Dokumentalnych LET’S DOC przeznaczony dla młodych odbiorców. Jego celem jest przede wszystkim zaciekawienie młodzieży gatunkiem filmowym, jakim jest film dokumentalny. Festiwal ten dostępny będzie zarówno tradycyjnie w Kinotece, jak i cyfrowo – na platformie VOD Warszawa.

Filmy dokumentalne to nie tylko możliwość przemyślenia swojego miejsca w świecie, ale też okazja do poznania i empatyzowania z różnorodnymi losami ludzkimi. Tegoroczna edycja festiwalu oferuje pokazy filmów skupiających się na życiu nastolatków i ich codziennych doświadczeniach. Wśród wielu propozycji znajduje się między innymi „Ostatnia pieśń z Kabulu”, ukazująca rzeczywistość młodych muzyków w Afganistanie za czasów rządów Talibów, gdzie muszą oni borykać się z przemocą i surowymi zakazami. Jest to koprodukcja brytyjsko-katarsko-portugalska. Natomiast francuski film „Linda i Irina” opowiada o dwóch przyjaciółkach z liceum, które muszą rozstać się z powodu przeprowadzki.

Festiwal nie stroni również od trudnych tematów związanych z dojrzewaniem i relacjami rodzeństwa. Holenderski film „Hormony” pokazuje różne aspekty korzystania z hormonalnej antykoncepcji, zaś polski dokument „Moja siostra” opowiada o młodej, utalentowanej artystce borykającej się z problemy narkotycznymi, a jej brat toczy walkę, dokumentując jej losy.

LET’S DOC to festiwal, który nie tylko ma na celu inspirować młodzież do poszerzania horyzontów i lepszego zrozumienia świata, ale także zachęcać do zaangażowania w społeczeństwo. Każdy film prezentowany na festiwalu jest impulsem do refleksji, rozmowy i działania. Wydarzeniu towarzyszą prelekcje, dyskusje oraz spotkania z gośćmi – na każdym pokazie tworzy się przestrzeń do wymiany myśli, samopoznania i odkrywania świata.

Organizatorzy festiwalu zapraszają również na specjalne warsztaty rodzinne skierowane do dzieci i ich opiekunów. Ponadto dla nauczycieli dostępna jest opcja rezerwacji warsztatów i seansów szkolnych dla ich uczniów.