Kampacja zdrowotna na rzecz profilaktyki raka szyjki macicy – bezpłatne szczepienia i badania dla mieszkańców Warszawy

Kampacja zdrowotna na rzecz profilaktyki raka szyjki macicy – bezpłatne szczepienia i badania dla mieszkańców Warszawy

W dniach od 22 do 28 stycznia obchodziliśmy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Jest to znakomity moment, aby przypomnieć, że rak szyjki macicy jest jednym z najpowszechniejszych nowotworów pojawiających się u kobiet. W kontekście tych statystyk, należy podkreślić, że stolica Polski oferuje bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV, które są kluczowe dla zmniejszenia ryzyka zachorowania. Dodatkowo, w warszawskich ośrodkach medycznych zawsze można skorzystać z badań diagnostycznych.

Prezydent miasta stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski, zwraca uwagę na to, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie. Każda kobieta powinna znaleźć czas, aby skorzystać z dostępnych badań profilaktycznych. Warto podkreślić, że są one dostępne blisko domu, w miejskich przychodniach. Pan prezydent zachęca również matki do dbania nie tylko o swoje zdrowie, ale i o zdrowie swoich córek. Wszystko to dlatego, że wirus HPV jest jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Ministerstwo Zdrowia podaje, że rak szyjki macicy jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów kobiet na świecie, a siódmą w Polsce. Każdego roku u nas diagnozuje się około 4 tysiące przypadków tego nowotworu. Połowa z tych pacjentek nie przeżywa z powodu późnego wykrycia choroby.

Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna za miejską politykę zdrowotną, podkreśla rolę regularnych badań cytologicznych w przeciwdziałaniu temu nowotworowi. Badania te są dostępne bezpłatnie w ramach świadczeń NFZ w miejskich przychodniach i szpitalach. Na cytologię można się umówić bez skierowania.

Miejskie placówki oferują bezpłatne badania cytologiczne w ramach programu NFZ. Są to między innymi Centrum Medyczne „Żelazna”, Szpital Specjalistyczny św. Zofii, Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki, Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego, oraz wiele innych ośrodków medycznych rozsianych po całym mieście.

Jednocześnie, warto pamiętać, że program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia) oferowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia skierowany jest do kobiet w wieku 25-64 lat. Dotyczy to zarówno tych, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat, jak i tych obciążonych czynnikami ryzyka, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Ponadto, stolica Polski finansuje bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat zamieszkałych w Warszawie. Obecna edycja programu HPV12 ma trwać do grudnia 2024 roku, a na jej realizację przeznaczono blisko 13 milionów złotych. Szczepienia obejmują dwie dawki podawane w odstępie sześciu miesięcy. Przed szczepieniem konieczna jest konsultacja lekarska w celu wykluczenia przeciwwskazań.